Trwa ładowanie...
d4k7vof

Hiszpania: wielotysięczne demonstracje w Kraju Basków

Szacuje się, że co najmniej 100 00 osób przeszło w sobotę wieczorem ulicami Bilbao, w Kraju Basków, protestując przeciwko zakazowi mobilizacji poparcia dla uwięzionych członków separatystycznej organizacji ETA. Decyzję, która wywołała protest podjęły władze kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protestujący sprzeciwiają się decyzji władz w Madrycie
Protestujący sprzeciwiają się decyzji władz w Madrycie (PAP/EPA, Fot: Luis Tejido)
d4k7vof

Pod hasłem "Prawa człowieka, porozumienie, pokój" członkowie ugrupowań niepodległościowej lewicy, jak i konserwatywnych nacjonalistów z partii PNV razem demonstrowali przeciwko zakazowi.

Rzecznik regionalnego rządu Kraju Basków Josu Erkoreka określił decyzję centralnych w Madrycie jako "bardzo poważną i niezrozumiałą dla narodu baskijskiego".

- Większość mieszkańców Kraju Basków domaga się rozpoczęcia dialogu, w którym rozważone zostałyby wszystkie możliwe scenariusze polityczne - mówił Aitor Bazares, rzecznik partii Izquierda Abertzale, współorganizatora protestu.

d4k7vof

Obecnie w więzieniach hiszpańskich i francuskich przebywa ok. 520 członków organizacji ETA, która w październiku 2011 r. zrezygnowała ze stosowania przemocy. ETA, która dąży do niepodległości Kraju Basków, uważana jest przez rząd Hiszpanii za organizację terrorystyczną.

Od 1968 roku w atakach o charakterze terrorystycznym, które przypisuje się ETA, zginęło 858 osób. Większość stanowili wojskowi, członkowie Gwardii Cywilnej i policjanci.

d4k7vof

Podziel się opinią

Share
d4k7vof
d4k7vof
Więcej tematów