Hiszpania oczekuje od ETA porzucenia przemocy
Rząd hiszpański po zapoznaniu się z komunikatem ETA, zapowiadającym niedokonywanie zamachów na polityków pochodzących z wyboru, uznał to za niewystarczające do rozpoczęcia rozmów z baskijską organizacja terrorystyczną.
Rząd socjalisty Jose Luisa Rodrigueza Zapatero odpowiedział ETA za pośrednictwem agencji prasowej EFE: Oczekujemy od was albo samorozwiązania się albo definitywnego porzucenia przemocy.
W komunikacie ogłoszonym w weekend na łamach dzienników baskijskich ETA uzasadniła decyzję o nieatakowaniu polityków pochodzących z wyboru, obowiązującą od 1 czerwca, ostatnimi "politycznymi zmianami" w Hiszpanii. Zostały dokonane - podkreśla komunikat - aby uregulować konflikt Basków z Hiszpanią i Francją "w sposób demokratyczny",
"Rozwiązanie problemu baskijskiego jest możliwe tutaj i teraz" - głosi dalej komunikat organizacji baskijskich separatystów.
ETA podkreśla, że oczekuje obecnie na "pozytywną reakcję" ze strony Madrytu i Paryża.
W komunikacie ETA zwróciła się również do rządu socjalistów, aby wypowiedział konserwatystom z Partii Ludowej (PP), którzy rządzili w kraju do marca br., Pakt Antyterrorystyczny zawarty przeciwko ETA w 2000 r.
Kierownictwo opozycyjnej Partii Ludowej zareagowało na najnowszy komunikat ETA ostrą krytyką pod adresem rządu, oświadczając, że jego gotowość do rozmów "jedynie ośmieliła" terrorystów baskijskich do "stawiania żądań".
Sekretarz generalny PP, Angel Acebes, oświadczył, iż socjaliści popełniają błąd, odstępując od "jedynie skutecznej" metody policyjnego rozwiązania problemu ETA.
Rząd socjalistów zaoferował ostatnio organizacji ETA nawiązanie dialogu pod warunkiem zrezygnowania przez nią z walki zbrojnej. 17 maja propozycję rządu poparł parlament.
ETA, militarne ramię zdelegalizowanej partii Batasuna, walcząca o niepodległe państwo dla Basków, jest odpowiedzialna za śmierć ok. 850 osób w wyniku akcji zbrojnych, przeprowadzanych od końca lat 1960.
Ostatniego ataku z ofiarami śmiertelnymi ETA dokonała w maju 2003 r.