Hiszpania ma nowy rząd. Astronauta i 2/3 kobiet w składzie
Katalonka, Baskijka i dziewięć innych kobiet weszło w skład 17-osobowego rządu Pedro Sancheza. 46-letni polityk zastąpił w fotelu premiera Mariano Rajoya, który nie uzyskał wotum zaufania po ujawnieniu korupcji w jego partii. Nowym ministrem nauki Hiszpanii zostanie z kolei... kosmonauta Pedro Duque.
Duque jest uważany za twarz hiszpańskiej nauki. W 1998 roku był członkiem misji Discovery, spędzając w kosmosie 9 dni. 5 lat później wrócił w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rosyjskiego statku "Sojuz" i pozostał 10 dni w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz otrzymał tekę ministra nauki innowacji i uniwersytetów
To jeden z zaledwie sześciu mężczyzn w rządzie Pedro Sancheza. 46-letni socjalista zastąpił w fotelu premiera Mariano Rajoya, który nie uzyskał wotum zaufania po ujawnieniu korupcji w jego partii. Gabinet został zaprzysiężony w czwartek przez króla Hiszpanii, Filipa VI Burbona.
Siła kobiet
Kluczowe resorty przypadły przedstawicielkom płci pięknej. Nową minister edukacji została Isabel Celaá, 69-letnia polityk urodzona w stolicy Kraju Basków. Za sprawy wewnętrzne odpowiadać będzie Katalonka Meritxell Batet. Będzie ona odgrywać kluczową rolę w negocjacjach z Katalonią i innymi regionami chcącymi większej autonomii. Resort sprawiedliwości przypadł doświadczonej prokurator Dolores Delgado. Specjalizuje się ona w zagadnieniach związanych z dżihadem i przestępczością seksualną.
Ministerstwo pracy obejmie Magdalena Valerio, która wcześniej zajmowała się sprawami zatrudnienia, turystyki i sprawiedliwości w regionalnym rządzie Kastylii-La Manczy. Za gospodarkę odpowiadać będzie Nadia Calviño, ekonomistka i prawnik z przeszłością w ministerstwie i Komisji Europejskiej. Mówi biegle w czterech językach, a od 2014 roku odpowiada za unijny budżet.
To najbardziej "kobiecy" rząd w historii Hiszpanii i jeden z najbardziej sfeminizowanych na świecie.
Rajoy rezygnuje przez korupcję
Odwołany premier Hiszpanii funkcję pełnił od grudnia 2011 roku. W piątek przyjęto wniosek o wotum nieufności wobec niego. To pierwsza taka sytuacja od czasów dyktatury gen. Franco.
Zobacz także: Prawie 3 tony rtęci przedostało się do powietrza. Elektrownia Bełchatów niechlubnym liderem Europy.
Wniosek o wotum nieufności wobec premiera Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza złożyła 25 maja. Dzień po tym, jak sąd skazał 29 powiązanych z Partią Ludową (PP) osób, zarówno polityków, jak i przedsiębiorców, m.in. za płatną protekcję, fałszerstwa i pranie brudnych pieniędzy. Sanchezowi udało się zdobyć większość konieczną do odwołania Rajoya dzięki nietypowemu porozumieniu ze skrajną lewicą i przedstawicielami baskijskich i katalońskich nacjonalistów. Jego pierwszym zadaniem będzie utrzymanie tego nietypowego sojuszu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Żródło: "El Pais", "New York Times"