Trwa ładowanie...

Historyczny krok Serbii - potępili masakrę w Srebrenicy

Serbski parlament uchwalił w nocy z wtorku na środę rezolucję potępiającą masakrę bośniackich Muzułmanów w Srebrenicy z 1995 roku. Do tej pory władze Serbii odmawiały uznania tej tragedii.

Historyczny krok Serbii - potępili masakrę w SrebrenicyŹródło: AFP, fot: ANDREJ ISAKOVIC
d4l04ni
d4l04ni

Deklaracja, która potępia mord dokonany na ośmiu tysiącach Bośniaków, ale nie uznaje go za ludobójstwo, została przyjęta większością 127 głosów. Na sali obecnych było 173 z 250 deputowanych.

Rezolucja wyraża także współczucie wobec ofiar i przeprasza, iż nie uczyniono wiele, aby nie dopuścić do tragedii.

Siły Serbów bośniackich zajęły Srebrenicę w lipcu 1995 roku, na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny w Bośni. Srebrenica była wówczas muzułmańską enklawą, ogłoszoną przez ONZ "strefą bezpieczeństwa". Zgromadziło się tam 30 tys. ludzi, w tym tysiące uchodźców, szukających schronienia przed nacierającymi Serbami.

Głosowanie w serbskim parlamencie poprzedziła 13-godzinna debata, nadawana na żywo w telewizji. Rządząca koalicja prozachodnich demokratów i socjalistów ma nadzieję, że deklaracja zyska aprobatę Unii Europejskiej i spodoba się międzynarodowym inwestorom.

d4l04ni

Premier Mirko Cvetković w ubiegłym tygodniu powiedział także, że rezolucja pomoże poprawić nadszarpnięte stosunki z Bośnią.

- Podejmujemy cywilizowany krok ludzi politycznie odpowiedzialnych, na podstawie konwencji politycznych, za zbrodnię wojenną, dokonaną w Srebrenicy - oświadczył w czasie debaty Branko Rużić z Socjalistycznej Partii Serbii.

Niektórzy parlamentarzyści, jak liberał Czedomir Jovanović, twierdzili, że rezolucja ma zbyt słaby wydźwięk. - Chcieliśmy całkiem innej rezolucji, lecz wygląda na to, iż jest ona niemożliwa - mówił. - Naszemu społeczeństwu brakuje siły.

Przed parlamentem w Belgradzie spotkały się dwie grupy demonstrantów. Część z nich miała przy sobie zdjęcia sądzonego w Hadze za zbrodnie wojenne przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia i poszukiwanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii generała Ratko Mladicia, część wyrażała sprzeciw wobec dokonanej zbrodni.

d4l04ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l04ni
Więcej tematów