Trwa ładowanie...
d4m1smj

Historyczne wydarzenie: papież w meczecie Omajadów

Papież przed meczetem Omajadów w Damaszku (AFP)W niedzielne popołudnie, papież Jan Paweł II przestąpił próg wielkiego meczetu Omajadów w Damaszku. Była to pierwsza w dziejach wizyta głowy Kościoła katolickiego w świątyni muzułmańskiej.

d4m1smj
d4m1smj

Meczet stoi od 1300 lat w miejscu, gdzie kiedyś był kościół, a jeszcze wcześniej rzymska świątynia Jowisza.

Przechowywana jest tu czaszka świętego Jana Chrzciciela, którego muzułmanie czczą jako proroka.

Gospodarzem papieża był 86-letni szejk Ahmad Kuftaro od blisko 40 lat Wielki Mufti, czyli najwyższy kapłan Syrii. Pod koniec lat 80. dwa razy odwiedził on Watykan, jest zaangażowany w dialog z chrześcijaństwem i głosi islam umiarkowany. Jest wybitnym teologiem i kaznodzieją.

Mufti powitał papieża na progu świątyni. Przed wejściem do meczetu, jak nakazuje zwyczaj, Ojciec Święty zdjął buty. Wizytę w świątyni rozpoczął od relikwiarza świętego Jana, potem na dziedzińcu odbyło się spotkanie ze wspólnotą muzułmańską. Wielki Mufti i papież wygłosili przemówienia.

d4m1smj

Moim gorącym pragnieniem jest, by muzułmańscy i chrześcijańscy przywódcy i nauczyciele przedstawiali nasze dwie wielkie religie jako wspólnoty w pełnym wzajemnego szacunku dialogu, a już nigdy więcej jako wspólnoty skłócone - powiedział Jan Paweł II do zgromadzonych w meczecie dostojników muzułmańskich i patriarchów syryjskich Kościołów chrześcijańskich.

Papież wyraził nadzieję, że spotkanie w meczecie przyczyni się do pogłębienia dialogu między obu religiami, w celu lepszego zrozumienia między chrześcijanami i muzułmanami. Uznał, że należy w nowy sposób przedstawiać obie religie, nie przeciwstawiając ich sobie, jako to się działo w przeszłości, ale działając wspólnie dla dobra rodziny ludzkiej.

Za cały ten czas, w którym muzułmanie i chrześcijanie krzywdzili siebie nawzajem - obie strony powinny szukać przebaczenia u Boga i ofiarować sobie nawzajem przebaczenie nienawiści i przemocy - uznał Jan Paweł II.

Ojciec Święty zaapelował, by przykładem dla wszystkich był Jan Chrzciciel, czczony zarówno przez chrześcijan jak i muzułmanów. Jan Paweł II przypomniał, że życie Jana - całkowicie poświęcone Bogu, było ukoronowane męczeństwem. Niech jego świadectwo oświeci wszystkich, którzy czczą tutaj pamięć o nim, byśmy mogli pojąć to, że największe zadanie życia to szukanie Bożej prawdy i sprawiedliwości- powiedział Ojciec Święty. Wielki Mufti Syrii poprosił papieża aby on i rządy chrześcijańskie na świecie "przekonały" Izrael, iż powinien "zostawić w spokoju" muzułmanów mieszkających w Ziemi Świętej. Oczekujemy, że Wasza Świątobliwość i wszystkie rządy chrześcijańskie świata zaangażują się w sprawę i przekonają Izrael, aby nie kontynuował tego, co czyni teraz w Ziemi Świętej - powiedział Wielki Mufti.

Jan Paweł II podczas wizyt w krajach muzułmańskich wielokrotnie stykał się z wyznawcami islamu, nigdy dotąd nie wszedł jednak do meczetu. (mp)

d4m1smj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m1smj
Więcej tematów