Trwa ładowanie...

Historyczne spotkanie prezydentów USA i Kuby

Prezydenci Barack Obama i Raul Castro spotkali się w Panamie, na marginesie odbywającego się w tym kraju Szczytu Ameryk. To historyczna, pierwsza od ponad pół wieku bezpośrednia rozmowa przywódców USA i Kuby.
Share
Prezydent Kuby Raul Castro i Prezydent USA Barack Obama
Prezydent Kuby Raul Castro i Prezydent USA Barack ObamaŹródło: PAP/EPA
d2rov1z

- Nie ma wątpliwości, że to historyczne spotkanie - powiedział Obama podczas rozmowy z Castro. Dodał, że relacje amerykańsko-kubańskie są skomplikowane. Przyznał, że prowadzoną od ponad 50 lat przez USA polityka wobec Hawany nie przyniosła sukcesu.

- Nadszedł czas na zmiany, czas na otwarcie nowego rozdziału i rozwój wzajemnych relacji - powiedział prezydent USA.

Optymistą w kwestii rozwoju stosunków amerykańsko-kubańskich jest także Raul Castro. - Mogą istnieć rozbieżności, ale najważniejsze jest wzajemne poszanowanie odmienności każdej ze stron - powiedział prezydent Kuby.

d2rov1z

- Jesteśmy gotowi rozmawiać o wszystkim, ale musimy być cierpliwi - podkreślił Castro.

Szczegół rozmowy obu prezydentów nie podano.

Ostatnia bezpośrednia wymiana zdań odbyła się między przywódcami USA i Kuby w 1956 roku, na pięć lat przed zerwaniem stosunków dyplomatycznych.

Obecność Obamy i Castro w Panamie jest ukoronowaniem ocieplenia na linii Waszyngton-Hawana, ogłoszonego w grudniu 2014 roku po 18 miesiącach tajnych rozmów w sprawie zakończenia zimnej wojny amerykańsko-kubańskiej i przywrócenia stosunków dyplomatycznych.

d2rov1z

Podziel się opinią

Share
d2rov1z
d2rov1z
Więcej tematów