Historycy olsztyńskiego IPN otrzymali zakaz wypowiedzi
Historycy olsztyńskiego IPN Piotr Kardela i Paweł Warot, którzy od kilku miesięcy w lokalnych mediach mówili o domniemanych związkach znanych w regionie osób z SB, otrzymali zakaz publicznych wypowiedzi.
05.06.2008 | aktual.: 05.06.2008 17:35
Obu historykom publicznych wystąpień na łamach mediów zabronił naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN prof. Norbert Kasparek. Decyzja ta oznacza m.in. zdjęcie z anteny publicznego Radia Olsztyn audycji "Z archiwum IPN". Na podstawie tych audycji ukazywały się teksty w bezpłatnym miesięczniku "Debata".
Publikacje i audycje Kardeli i Warota są szeroko komentowane. Dotychczas historycy ujawnili materiały, świadczące według nich o tym, że z SB współpracowało kilku byłych rektorów olsztyńskich uczelni, a także dziekan wydziału teologii.
W ubiegłym tygodniu na antenie Radia Olsztyn miała być wyemitowana audycja, w której historycy IPN mieli mówić o Tomaszu Głażewskim, wiceprezydencie Olsztyna. Głażewski zablokował jednak jej emisję składając do sądu wniosek o wstrzymanie audycji. Dzień później sąd go oddalił, a audycja o Głażewskim ma być wyemitowana w czwartek.
_ Będzie to zapewne ostatnia audycja "Z archiwum IPN" ponieważ nasi dziennikarze nie mają takiego historycznego i archiwistycznego przygotowania, by za panów Kardelę i Warota kontynuować przygotowanie audycji. Bardzo żałujemy, że tak się stało, bo ta audycja wpisywała się w wypełnianie misji publicznego radia_ - powiedział Leszek Sobański, wiceprezes Radia Olsztyn.
Kasparek przyznał, że wydał swoim podwładnym zakaz udzielania publicznych wypowiedzi, ale zaznaczył, że uczynił to na polecenie swoich przełożonych. Nie chciał mówić o szczegółach, dodając, że on sam także nie może się publicznie wypowiadać.
Jak się podaje Polska Agencja Prasowa powołując się na informacje z olsztyńskiego oddziału IPN, Kasparek miał otrzymać zakaz publicznych wystąpień i wypowiedzi do prasy dla siebie oraz swoich podwładnych od prezesa IPN Janusza Kurtyki.
Informacji nie potwierdził Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN. Historycy IPN mogą się wypowiadać publicznie i publikować swoje teksty oczywiście jeśli spełniają one odpowiednie wymagania tj. są zgodne z warsztatem pracy historyka, archiwisty - powiedział Arseniuk. Zaznaczył, że w ostatnich dniach kierownictwo IPN nie zajmowało się publiczną aktywnością olsztyńskich historyków i nie wydawało w ich sprawie żadnych decyzji, o których mówią olsztyńscy pracownicy IPN.
Paweł Warot i Piotr Kardela w nieformalnie zapowiadają, że jeśli zakaz publicznych wypowiedzi nie zostanie unieważniony to będą oni ujawniać swoje ustalenia na konferencjach naukowych czy odczytach.