Trwa ładowanie...
d3jgkkz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Historia "prania" brudnych pieniędzy - ponad 700 wydarzeń na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Pokazy, warsztaty i wykłady składają się na XVIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, który ma popularyzować wiedzę. Naukowcy powiedzą m.in. czy międzygalaktyczne podróże z filmu Star Trek są przyszłością fizyki i przedstawią historię "prania" brudnych pieniędzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(WP.PL, Fot: Przemysław Jach)
d3jgkkz

Imprezę, która potrwa do czwartku, zainaugurowano we wtorek wykładem "Jąkające się geny i śpiewające genomy".

Jak powiedział prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Zbigniew Pilarczyk, wielkim zainteresowaniem podczas festiwalu cieszą się pokazy chemików, w których pojawiają się wybuchy i efekty świetlne.

- Tradycją festiwalu jest, że jego odbiorcami są wszystkie grupy wiekowe. Od przedszkoli po uniwersytety trzeciego wieku. Co ważne, przychodzą całe wielopokoleniowe rodziny. Okazuje się, że ważne i skompilowane treści, które pojawiają się na uczelniach, można przekazać w sposób atrakcyjny, przyjemny i strawny dla każdego - dodał prorektor.

d3jgkkz

Jedną z atrakcji festiwalu będzie zwiedzanie Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Jego serwerownia wypełniona jest superkomputerami, które wykonują obliczenia naukowe i archiwizują dane.

Politechnika Poznańska przedstawi możliwości międzygalaktycznego podróżowania. Naukowcom jako przykład posłuży kultowy film science fiction Star Trek. Wykładowcy postarają się odpowiedzieć, czy takie podróże są czystą fikcją, czy przyszłością fizyki.

Uniwersytet Ekonomiczny przygotował wykład "Pranie brudnych pieniędzy w teorii i praktyce". Jak przekonują organizatorzy, problem legalizowania dochodów z działalności przestępczej od lat towarzyszy światowej gospodarce. Ekonomiści opowiedzą jak czyniono to w średniowieczu, jak obecnie przebiega typowy proces prania brudnych pieniędzy, gdzie znajdują się największe światowe "pralnie" i w jaki sposób można z nimi walczyć.

Dyrektor festiwalu Anna Młynarczyk zaznaczyła, że do Poznania przyjeżdżają również grupy spoza Wielkopolski, a w festiwalu uczestniczy ok. 40 tys. osób. - Mamy ofertę dla osób z niepełnoprawnościami. Jednym z jej punktów są warsztaty na wydziale anglistyki dla osób niedosłyszących "Po co nam słownik, skoro mamy translatory" - powiedziała.

d3jgkkz

Młynarczyk dodała, że na kampusie Morasko zorganizowane zostaną gry z GPS-em; będzie można też zobaczyć kolekcję meteorytów, w tym unikatowy Meteoryt Morasko.

Na zajęciach przygotowanych przez PAN goście zajmą się łowieniem kryształów białkowych, przeniosą się w świat fizyki niskich temperatur oraz zbudują DNA z klocków i rurek PCV. Z kolei podczas wykładu "Nieznany epizod z początków państwa polskiego. Kim byli wojownicy z Bodzi?" zaprezentowane zostaną wyniki interdyscyplinarnych badań elitarnego cmentarzyska w Bodzi koło Włocławka z okresu formowania się monarchii pierwszych Piastów.

W Collegium Biologicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będzie można się dowiedzieć o sekretach, które kryją torfowiska. Jednym z nich są ich właściwości konserwowania szczątek roślin, zwierząt i ludzi.

Wykładowcy z Akademii Muzycznej odpowiedzą m.in. na pytanie po co orkiestrze dyrygent i jak wykorzystać ludzki głos jako inspirację do tworzenia kompozycji ruchowych. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego zdecydowali się na kuchenne rewolucje, czyli co wspólnego z medycyną ma jedzenie. Będzie też można spróbować wykonać wkłucie doszpikowe na kurzym jajku, a także zdobyć przepis na krem własnej roboty.

Pomysł organizacji corocznych świąt nauki pojawił się w 1988 roku w Edynburgu, a w Poznaniu po raz pierwszy został podjęty w 1998 roku.

d3jgkkz

Podziel się opinią

Share

d3jgkkz

d3jgkkz
Więcej tematów