Historia polskiej demokracji w Internecie
Reprodukcje i dokumenty związanych z historią polskiej demokracji można oglądać w Internecie. Uroczyste otwarcie internetowej kolekcji odbyło się w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych (AGAD).
Kolekcja reprodukcji zawiera m.in. archiwalne materiały dotyczące staropolskich sejmików szlacheckich, wolnej elekcji królów czy polskiego państwa podziemnego w czasie II wojny światowej.
Wśród dokumentów są np. list Jana Zamoyskiego i Andrzeja Tęczyńskiego z 9 IV 1587 roku oraz list Mikołaja Firleja z 11 IV 1587 roku do wojewody wileńskiego Krzysztofa Radziwiłła zachęcające wojewodę do współpracy podczas elekcji, program warszawskich uroczystości żałobnych po śmierci księcia Józefa Poniatowskiego oraz obwieszczenie Kierownictwa Walki Cywilnej wzywające Polaków do gromadzenia materiałów o zbrodniach niemieckich z 1942 roku umieszczone w "Biuletynie Informacyjnym" z 10 XII 1942 roku.
Zbiory są dostępne w portalu internetowym Polska.pl. Dokumenty przygotowali pracownicy Archiwum Głównego Akt Dawnych, a programy do ich przeglądania opracowali specjaliści z instytutu badawczo- rozwojowego Naukowe i Akademickie Sieci Komputerowe (NASK).
Do archiwów przychodzi tylko określona grupa osób, przede wszystkim naukowcy, którzy prowadzą tu badania. Duża część Polaków prawdopodobnie nigdy nie odwiedzi archiwum akt dawnych. Natomiast wchodząc na stronę internetową można z tymi ciekawymi dokumentami się zapoznać nie wychodząc z domu - powiedział naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, Sławomir Radoń.
Wyjaśnił, że do każdej udostępnionej reprodukcji dołączony jest fachowy, przystępnie napisany komentarz historyczny, który przybliża wydarzenia, z którymi dany dokument jest związany. Myślę, że to ciekawa forma prezentacji, szczególnie dla uczniów i studentów - dodał.
Zapowiedział, że AGAD we współpracy z NASK w najbliższym czasie przygotuje następny projekt - wystawę najbardziej kuriozalnych i najzabawniejszych dokumentów znajdujących się w archiwum. O szczegółach jeszcze nie będę mówił, ale myślę, że w ciągu kilku miesięcy ta wystawa powinna zostać zrealizowana - tłumaczył.
Wystawa będzie najprawdopodobniej przygotowana w Warszawie, ale w elektronicznej formie ma też zostać udostępniona w Internecie.