Historia Polski na wystawie "Drogi do wolności - Przez Solidarność do Europy"
Czarno-białe i kolorowe zdjęcia obrazujące przełomowe wydarzenia w historii Polski m.in.: Poznań'56, wizytę w Polsce papieża Jana Pawła II w 1979 roku, pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 roku, czy Okrągły Stół, można obejrzeć na otwartej w czwartek w Warszawie wystawie "Drogi do wolności - Przez Solidarność do Europy".
31.08.2006 20:01
Ekspozycja upamiętnia także strajk w Stoczni Gdańskiej oraz ludzi uczestniczących w nielegalnych demonstracjach. Dokumentuje ponadto brutalność stanu wojennego, czy też absurdalność szerzonej w czasach komunizmu propagandy.
Wystawę zaprezentował w podcieniach zabytkowego budynku przy Placu Bankowym 3/5 w Warszawie Mazowiecki Urząd Wojewódzki w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.
Podpisano je przed 26 laty i od tego czasu Polska ulegała ciągłym zmianom. Ta wystawa ilustruje kolejne etapy tych zmian. Warto przyjrzeć się tym zdjęciom z bliska, warto zatrzymać się przed nimi, by pomyśleć nad zawiłościami historii i losów Polaków - powiedział wojewoda mazowiecki Tomasz Koziński.
Wystawa wzbudziła zainteresowanie przede wszystkim osób starszych, które dobrze pamiętają wydarzenia uwiecznione na fotografiach.
Patrząc na te zdjęcia można zobaczyć szalone emocje, napięcie na twarzach ludzi. Ta ekspozycja to niekłamany kawał naszej historii - powiedział Jan Pietrzak, który uświetnił uroczystość swoim recitalem. Byłoby dobrze, gdyby bardzo wiele osób odwiedzając tę galerię, przypomniało sobie atmosferę tamtych dni. Triumf Solidarności to rzadko spotykane zwycięstwo w naszych dziejach - dodał artysta.
Wojewoda mazowiecki oczekuje, że wystawa spodoba się mieszkańcom stolicy. Jeśli warszawiacy ją zaakceptują, to może w tym miejscu, przy następnych okazjach, będą inne wystawy o podobnym charakterze historycznym i patriotycznym - powiedział.
Ekspozycja przygotowana przez Fundację Centrum Solidarności, była już prezentowana w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Czechach, Szwajcarii.
Wystawa będzie czynna do 22 września. Wstęp na nią jest wolny.