Historia Oscarów - najważniejszej nagrody filmowej
Oscary to najbardziej prestiżowe i pożądane w branży filmowej nagrody. Po raz pierwszy wręczono je 16 maja 1929 r. Od 1996 r. członkowie Akademii honorują laureatów w 24 kategoriach, przyznając dodatkowo nagrody honorowe. 27 lutego Amerykańska Akademia Filmowa wręczyła swoje nagrody siedemdziesiąty siódmy raz.
Decyzję o przyznawaniu nagród podjął komitet założycielski Amerykańskiej Akademii Filmowej w 1927 r. W skład komitetu wchodzili wówczas m.in. David Work Griffith, Henry King oraz Cederic Gibbons, który podczas bankietu naszkicował na serwetce projekt statuetki.
Wkrótce gotowy był jej odlew, autorstwa znanego rzeźbiarza George'a Stanleya. Przedstawiał rycerza trzymającego miecz krzyżowców, stojącego na postumencie uwieńczonym rolką taśmy filmowej, z napisem A.M.P.A.S. (Academy of Motion Picture Arts and Sciences).
Kto nadał imię statuetce, nie wiadomo. Legenda głosi, że Betty Davis na widok figurki zawołała: "Ależ to kropka w kropkę mój wujek Oscar!". Od tej pory najbardziej prestiżowa filmowa nagroda znana jest więc jako Oscar.
Od 1949 r. każda statuetka jest numerowana, począwszy od numeru 501 (wcześniej przyznano 500 statuetek). Obowiązuje zasada, że laureat, który zdecyduje się pozbyć statuetki, musi odsprzedać ją Akademii za jednego dolara.
Najkrótszą w historii ceremonią wręczenia Oscarów była pierwsza w 1929 roku. Część wieczoru poświęcona rozdaniu nagród trwała zaledwie 15 minut, a listę zwycięzców ogłoszono ok. trzech miesięcy wcześniej. Najdłuższa w historii nagród uroczystość odbyła się w 2000 r. Trwała 256 minut, bijąc poprzedni rekord o ok. 16 minut.
Rekordzista Bob Hope prowadził ceremonię 18 razy; Billy Crystal plasuje się na drugim miejscu z dorobkiem 8 ceremonii.
Francis Ford Coppola jest dotychczas jedyną osobą, która uzyskała 5 nominacji w ciągu roku. W 1974 r. był producentem dwóch filmów nominowanych w kategorii najlepszy film ("Ojciec chrzestny II" i "Rozmowa"), otrzymał też nominację w kategoriach najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz adaptowany ("Ojciec chrzestny II") oraz najlepszy scenariusz oryginalny ("Rozmowa").
Jack Nicholson prowadzi w kategorii najlepszy aktor - z trzema nagrodami na 11 nominacji. Mimo zdobycia 10 nominacji, Laurence Olivier otrzymał tylko jedną statuetkę dla najlepszego aktora. Dziewięciokrotnie nominowany Spencer Tracy wywalczył dwa Oscary. W kategorii najlepsza aktorka najczęściej nominowana była Meryl Streep, która zdobyła dwa Oscary spośród 13 nominacji. Katherine Hepburn nominowano 12 razy, a statuetką uhonorowano ją czterokrotnie.
Walt Disney ustanowił rekord pod względem liczby otrzymanych Oscarów, zgarniając w sumie 26 statuetek. Pozostaje również odbiorcą największej liczby nagród wręczonych podczas jednej ceremonii, dzięki czterem statuetkom, które zdobył w 1953 r.
Najmłodszym laureatem Oscara była Shirley Temple, która w 1934 r. w wieku 6 lat otrzymała nagrodę specjalną. Natomiast Jessica Tandy to najstarsza laureatka - przyznano jej Oscara, gdy miała 81 lat. Nagrodę i pierwszą w życiu nominację otrzymała w kategorii najlepsza aktorka za rolę w "Wożąc panią Daisy" (1989).
Najwięcej - po 11 Oscarów - zdobyły filmy: "Ben Hur" (1959), "Titanic" (1997), "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (2003).