Historia dla niesłyszących i niewidomych
Ok. 100 fragmentów filmów fabularnych przedstawiających najważniejsze wydarzenia z historii Polski z okresu II wojny i lat PRL-u, dostosowane do potrzeb osób niesłyszących i niewidomych, zostało wydanych przez IPN w ramach projektu "Historia w filmie".
Jak podkreślają przedstawiciele Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, nauczanie historii powinno być ciekawe i atrakcyjne, ale też dostosowane do potrzeb młodego pokolenia. Taką możliwość dają różnorodne filmy dokumentalne, fabularne czy edukacyjne, z których często korzystają nauczyciele. Biuro Edukacji Publicznej IPN publikuje tego typu wydawnictwa.
W tym roku uwagę skupiono na wsparciu pedagogów pracujących z dziećmi i młodzieżą niewidomą oraz niesłyszącą. Materiał audiowizualny pt. "Historia w filmie" zawiera dwie płyty DVD "Wojna w filmie" oraz "PRL w filmie" z krótkimi fragmentami filmów fabularnych mówiących o najnowszej historii Polski. Adaptacja materiałów filmowych została przygotowana w sposób ułatwiający ich odbiór przez osoby niewidome i niesłyszące.
Fragmenty filmów zawierają napisy dla niesłyszących. Dla osób niewidomych zamieszczono audiodeskrypcję, czyli dodatkową ścieżkę dźwiękową, opisującą najważniejsze elementy obrazu filmowego, takie jak: scenografia, gra aktorów, kostiumy czy koloryt. Dzięki tym zabiegom obraz filmowy ma stać się czytelny i zrozumiały dla osób niewidomych i słabowidzących.
Na płytach DVD znajduje się ok. 100 fragmentów filmów fabularnych. Chronologicznie przedstawiono najważniejsze wydarzenia z historii Polski, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i z epoki PRL-u. Płytom towarzyszy broszura z ćwiczeniami dydaktycznymi, dostosowanymi do potrzeb uczniów niesłyszących i niewidzących.