ŚwiatHiroszima czci pamięć ofiar bomby atomowej

Hiroszima czci pamięć ofiar bomby atomowej

W Hiroszimie uczczono pamięć ponad dwustu tysięcy ofiar zrzucenia, dokładnie 58 lat temu, bomby atomowej na to japońskie miasto.

Hiroszima czci pamięć ofiar bomby atomowej
Źródło zdjęć: © AFP

Obchody odbywały się w tym roku pod znakiem zagrożenia atomowego ze strony Korei Północnej. Burmistrz Hiroszimy, który tradycyjnie przewodniczy obchodom, ostrzegał przed ambicjami atomowymi Phenianu. Zaprosił też lidera Korei Północnej Kim Dzong Ila do odwiedzenia japońskiego miasta, zniszczonego przez bombę.

Dokładnie o godzinie 8.15 czasu miejscowego, kiedy 58 lat temu nad miastem eksplodowała bomba zrzucona z amerykańskiego samolotu, zgromadzeni w Parku Pokoju Hiroszimy minutą milczenia oddali hołd ofiarom nuklearnej tragedii. Burmistrz Hiroszimy Tadatoshi Akiba odczytał doroczną "Deklarację Pokoju", wzywającą do uwolnienia ludzkości od broni jądrowej.

Akiba ostrzegł, iż główne międzynarodowe porozumienie, wynegocjowane w celu niedopuszczenia do powstania groźby atomowej na świecie - Traktat o nierozprzestrzenianiu broni atomowej - znajduje się obecnie w obliczu kryzysu, mogącego doprowadzić do całkowitego upadku porozumienia. Winą za ten stan rzeczy Akiba obarczył Stany Zjednoczone. "Główną przyczyną jest polityka atomowa USA: otwarcie potwierdzając możliwość zastosowania prewencyjnego uderzenia atomowego jako pierwsza ze stron, a także opowiadając się za wznowieniem badań nad tzw. minibombami atomowymi i inną 'pożyteczną bronią jądrową', Amerykanie - jak można sądzić - dowodzą, iż wielbią broń jądrową jak swego Boga" - powiedział burmistrz Hiroszimy zgromadzonym w centrum miasta ponad 50 tysiącom ludzi.

Z kolei premier Japonii Junichiro Koizumi, który już po raz trzeci brał udział w rocznicowych obchodach w Hiroszimie, wezwał świat do podjęcia najwyższych wysiłków w celu eliminacji broni atomowej.

Po wystąpieniu burmistrza i premiera zgromadzeni zgodnie z tradycją wypuścili w niebo 1500 białych gołębi, mających nieść w świat posłanie pokoju.

Bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę 6 sierpnia spowodowała do końca 1945 roku śmierć około 140.000 ludzi w mieście, które przed atakiem liczyło 350.000 mieszkańców. Jednak liczba ofiar tragedii rośnie do dziś. W tym roku do listy zmarłych dopisano 5.050 nazwisk osób, które zmarły w ostatnich 12 miesiącach w następstwie chorób spowodowanych napromieniowaniem. Dziś liczba ofiar wybuchu przekracza już znacznie dwieście tysięcy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)