Hipopotam karłowaty przyszedł na świat we wrocławskim zoo
Samiczka hipopotama karłowatego przyszła na świat we wrocławskim Ogrodzie
Zoologicznym. To trzecie dziecko hipopotamiej mamy karłowatej, która w 2009 r. urodziła córkę
Elpunię, a rok później syna Euforio.
15.10.2012 | aktual.: 15.10.2012 20:23
Jak poinformował Ryszard Topola, rzecznik prasowy Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, hipopotamica karłowata przyszła na świat kilka dni temu, ale szerszej publiczności została zaprezentowana dopiero w poniedziałek. - Maluszek jest zdrowy i przebywa pod troskliwą opieką mamy w słoniarni. Swoją aparycją dorównuje starszemu bratu, i na pewno podbije serca wszystkich gości wrocławskiego zoo - mówił Topola.
Dodał, że mały hipopotam karłowaty waży ok. pięciu kilogramów. Gdy dorośnie, masa ciała hipopotama może wynieść od 160 do 270 kg.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego udanego przychówku, ponieważ ci niewielcy mieszkańcy Równikowej Afryki są na wolności zagrożeni wyginięciem (jeden z podgatunków zamieszkujących Nigerię został już całkowicie wytępiony). Głównym powodem ich kłopotów jest wycinanie lasów z terenów, na których występują. Także polowania spowodowały zmniejszenie się ich liczebności - mówił rzecznik.
Wyjaśnił, że z tych powodów gatunek ten został objęty europejskim programem hodowlanym i jest nadzorowany przez koordynatora z zoo w Bazylei. Dzięki temu programowi wiadomo, że hodowlana populacja hipopotama karłowatego na koniec 2011 r. liczyła 337 osobników.
Hipopotam karłowaty to ssak roślinożerny, występujący w lasach deszczowych i bagnach zachodniej Afryki. Jest samotnikiem prowadzącym nocny tryb życia. Jeden z dwóch żyjących współcześnie gatunków hipopotamowatych. Drugim przedstawicielem jest znacznie większy hipopotam nilowy. W porównaniu z nim hipopotam karłowaty jest mało znany.
Hipopotam karłowaty adaptuje się do swojego terytorium. Prowadzi ziemno-wodny tryb życia, przebywa w pobliżu wody, aby utrzymać skórę nawilżoną i schładzać temperaturę ciała.