Hipokryzja w czystej postaci
Mniej więcej co trzeci człowiek ma skłonność do hipokryzji - pisze Gazeta Wyborcza, powołując się na wyniki badań amerykańskich uczonych.
Daniel Batson i jego współpracownicy z Uniwersytetu Kansas opracowali procedurę pozwalającą na empiryczną weryfikację zjawiska hipokryzji.
Badacze przeprowadzili eksperyment na grupie osób. Każda z nich miała rozdzielić dwa zadania do wykonania. Jedno z nich mogło przynieść wygraną na loterii, drugie było nieciekawe i nużące. Jedno zadanie miał wykonać uczestnik eksperymentu, a drugie inna, nieznana mu osoba.
O przydziale decydował rzut monetą, a uczestnicy byli potajemnie obserwowani. Okazało się, że 20% z nich przydzieliło sobie "lepsze" zadanie bez losowania, a połowa pozostałej grupy dokonywała różnych manipulacji, by móc lepsze zadanie przydzielić sobie. Po eksperymencie ci, którzy oszukiwali podczas losowania, ocenili swoje postępowanie lepiej niż ci, którzy w ogóle nie losowali.
Badacze interpretując ten wynik wskazują, że ci, którzy rzucali monetą, ale oszukiwali, nie tylko osiągnęli rezultat zgodny z własnym interesem, ale zachowali też dobre mniemanie o swym postępowaniu. (reb)