Trwa ładowanie...
dv9l44x
22-10-2002 07:16

Hipokryzja w czystej postaci


Mniej więcej co trzeci człowiek ma skłonność do hipokryzji - pisze Gazeta Wyborcza, powołując się na wyniki badań amerykańskich uczonych.

dv9l44x
dv9l44x

Daniel Batson i jego współpracownicy z Uniwersytetu Kansas opracowali procedurę pozwalającą na empiryczną weryfikację zjawiska hipokryzji.

Badacze przeprowadzili eksperyment na grupie osób. Każda z nich miała rozdzielić dwa zadania do wykonania. Jedno z nich mogło przynieść wygraną na loterii, drugie było nieciekawe i nużące. Jedno zadanie miał wykonać uczestnik eksperymentu, a drugie inna, nieznana mu osoba.

O przydziale decydował rzut monetą, a uczestnicy byli potajemnie obserwowani. Okazało się, że 20% z nich przydzieliło sobie "lepsze" zadanie bez losowania, a połowa pozostałej grupy dokonywała różnych manipulacji, by móc lepsze zadanie przydzielić sobie. Po eksperymencie ci, którzy oszukiwali podczas losowania, ocenili swoje postępowanie lepiej niż ci, którzy w ogóle nie losowali.

Badacze interpretując ten wynik wskazują, że ci, którzy rzucali monetą, ale oszukiwali, nie tylko osiągnęli rezultat zgodny z własnym interesem, ale zachowali też dobre mniemanie o swym postępowaniu. (reb)

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj