WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Hipertensjolodzy - specjaliści od nadciśnienia

Powstała nowa specjalizacja medyczna
zajmująca się leczeniem nadciśnienia tętniczego - hipertensjologia
- poinformowali lekarze na konferencji prasowej w
Warszawie. Dziennikarze popularyzujący wiedzę o nadciśnieniu
tętniczym otrzymali nagrody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Nową specjalizację wprowadził minister zdrowia na wniosek Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Na nadciśnienie choruje około ośmiu milionów Polaków (co trzeci dorosły), a zagrożonych jest drugie tyle. Nieleczone nadciśnienie prowadzi do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca i nerek, a nawet zgonu. Nadciśnieniu sprzyja otyłość, palenie tytoniu, stres i zanieczyszczenie środowiska.

Hipertensjologia zajmuje się nie tylko wykrywaniem nadciśnienia, ale i skuteczniejszym niż dotychczas leczeniem, główną wagę przywiązując do współpracy m.in. z kardiologiem, diabetologiem i nefrologiem - powiedział krajowy konsultant ds. hipertensjologii, prof. Krzysztof Narkiewicz.

Odrębna specjalizacja przyczyni się do poprawy świadomości pacjentów, co jest ważne w profilaktyce - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), prof. Andrzej Januszewicz. Pacjenci powinni zrozumieć, że to poważna choroba, którą można, a przede wszystkim trzeba leczyć. Pierwszy krok to systematyczna kontrola ciśnienia.

WP

Jeżeli nasze wyniki przekraczają wartości 129/ 84 mm Hg, (wysokie prawidłowe ciśnienie krwi), powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Z pozoru niewielki wzrost ciśnienia o 10 mm Hg podnosi ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia aż o 30%.

PTNT od ubiegłego roku uczestniczy we wdrażaniu "Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo- naczyniowego". Program zakłada stworzenie sieci ośrodków leczenia nadciśnienia (jeden ośrodek obejmie opieką 2 mln mieszkańców). Dotychczas powstało ich 17. Powoływani są też konsultanci wojewódzcy.

Mimo stosunkowo łatwej wykrywalności nadciśnienia (wystarczy je okresowo mierzyć), u 35% pacjentów pozostaje ono nie wykryte, a zaledwie 12% chorych jest skutecznie leczonych. Częściej zaniedbują leczenie mężczyźni, zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości - wynika z przeprowadzonych badań.

Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba układu krążenia, główna przyczyna choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu. Dlatego nieoceniona pozostaje rola dziennikarzy, popularyzacja wiedzy na temat czynników ryzyka, powikłań i skutków tej choroby - powiedział prezes-elekt PTNT, prof. Tomasz Grodzicki.

WP

Na konferencji wręczono nagrody pierwszej edycji konkursu dla dziennikarzy "Profilaktyka nadciśnienia tętniczego i chorób serca". Konkurs zorganizowano z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Jury w składzie: prof Tomasz Grodzicki, redaktor Maciej Orłoś oraz dr Katarzyna Urbańska z Servier Polska przyznało główną nagrodę Zbigniewowi Wojtasińskiemu z tygodnika "Wprost". Wyróżnienia otrzymali Małgorzata Minta z "Wysokich Obcasów", Marta Kin z "Gazety Olsztyńskiej" i Katarzyna Oborska-Marciniak z Radia Plus Opole. Osoby wyróżnione otrzymały całoroczny karnet na siłownię, a zdobywca głównej nagrody - bilet na wycieczkę.

Polub WP Wiadomości
WP
WP