Hindusi świętują Połowy Dzbana, pół mln ludzi wykąpało się w Gangesie
W Allahabadzie na północy Indii, u zbiegu trzech świętych rzek, rozpoczęło się w środę największe światowe zgromadzenie religijne - hinduistyczne święto "Ardh Kumbh Mela" - Połowy Dzbana.
03.01.2007 | aktual.: 03.01.2007 12:03
Odbywające się co sześć lat święto polega przede wszystkim na rytualnej, oczyszczającej z grzechów kąpieli w nurcie Gangesu, w punkcie, gdzie bieg tej rzeki łączy się z inną świętą rzeką Jamuną i mityczną podziemną rzeką Saraswati. Główny Festiwal Wielkiego Dzbana - Maha Kumbh Mela odbywa się co dwanaście lat.
Jak podały miejscowe władze, nad rzekę przybyło już 2,5 miliona wiernych. Rano, pierwszego dnia rytualnego oczyszczenia, o wschodzie słońca w lodowatych wodach świętej rzeki zanurzyło się ponad pół miliona ludzi. W Allahabadzie temperatura wynosiła 2,7 stopnia Celsjusza.
Władze Allahabadu - miasta w stanie Uttar Pradeś, odległego o 400 km od Delhi - spodziewają się, że w trwającym sześć tygodni święcie weźmie udział około 70 milionów ludzi. Największe tłumy oczekiwane są około 19 stycznia, w święto "Mauni Amavasya". Nad Gangesem na obszarze 80 km kwadratowych ustawiono 62 tysiące namiotów i 25 tys. toalet. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa ponad 20 tys. policjantów.
Ganges jest uważany przez hinduistów za świętą rzekę, będącą ucieleśnieniem bogini Gangi. Kumbh Mela - Święto Dzbana - odbywa się co trzy lata na zmianę w Allahabadzie, Nasiku, Udźdźajnie i Hardwarze, czterech miejscach, gdzie według wierzeń hinduistów jedno z bóstw rozlało z dzbana kilka kropli nektaru nieśmiertelności. Co sześć lat przypada Święto Połowy Dzbana. Jednak za najważniejsze uchodzi "Maha Kumbh Mela" (Święto Wielkiego Dzbana), odbywające się co 12 lat także w Allahabadzie, gdzie nektar zmieszał się z wodami świętych rzek, nadając im moc oczyszczenia z wszystkich grzechów.