Hasło dla idei Rodziny Zastępczej
Chyba każdy słyszał, że dziecko można adoptować. Nie wszyscy jednak wiemy, co to w praktyce oznacza. Ostatnio prawo stwarza również inne możliwości opieki nad dziećmi, których biologiczni rodzice nie wywiązują się ze swoich obowiązków.
09.08.2006 | aktual.: 09.08.2006 16:23
Rodzina zastępcza - tworzą ją ludzie, którzy decydują się wychowywać dziecko, którego nie są biologicznymi rodzicami. Mogą to zrobić zarówno krewni dziecka, jak i osoby mu obce. Mogą to być wspólnie zamieszkali małżonkowie, a także osoba samotna - niezamężna lub rozwiedziona. Rodzice zastępczy mogą być bezdzietni lub mieć własne dzieci.
W najbliższych tygodniach rusza wielka kampania społeczna dotycząca Rodzicielstwa Zastępczego. Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS poszukuje pomysłu na hasło, kampanii, które najlepiej oddaje ideę Rodziny Zastępczej.
W Polsce nadal najbardziej rozpowszechnionym modelem opieki nad dziećmi osieroconymi jest kierowanie ich do państwowych domów dziecka. W takich, dużych, tradycyjnych domach dziecka w Polsce mieszka ok. 20 tysięcy dzieci. Ta liczba cały czas się powiększa. Jednocześnie brakuje osób chętnych do zostania rodzicami zastępczymi, a powszechna wiedza o tym, jak nimi zostać jest na bardzo niskim poziomie. Postrzeganie Rodzin Zastępczych w społeczeństwie również pozostawia wiele do życzenie – osoby te traktowane są często, nie jak partnerzy Państwa wspierający je w wypełnianiu ważnego obowiązku, lecz jak klienci pomocy społecznej, zgłaszający niesłuszne roszczenia.
Taka sytuacja wymaga rozwiązań systemowych, niemniej ważne, jest oddziaływanie na świadomość społeczną – przyłącz się i pomóż nam stworzyć jedno, wspólne hasło, do wszelkich działań promujących Rodzinę Zastępczą.