Hasior w Narodowym
"Ikara", "Matkę Boską Bolesną", "Golgotę"
oraz wiele innych dzieł Władysława Hasiora można oglądać od
poniedziałku na wystawie monograficznej artysty w Muzeum Narodowym
we Wrocławiu. Ekspozycja będzie czynna do 30 listopada.
19.09.2005 20:00
Na wystawie są prace z kolekcji Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, oraz z Muzeum Sztuki w Łodzi.
Zdaniem dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Mariusza Hermansdorfera, dzieła Hasiora są uniwersalne, a jednocześnie nacechowane polskością.
"W pracach artysty religia współistnieje z racjonalizmem; symbole wiary - ze znakami herezji. Kultura prymitywna łączy się ze stylem prowincjonalnych kapliczek, z pop-artem, czasem z konstruktywizmem" - podkreślił Hermansdorfer.
Władysław Hasior urodził się 14 maja 1928 w Nowym Sączu, zmarł 14 lipca 1999 w Krakowie. Był rzeźbiarzem, malarzem i scenografem związanym z Podhalem. W latach 1947-1952 uczył się w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Następnie w latach 1952- 1958 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesora Mariana Wnuka. Wystawiał indywidualnie oraz brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace są w wielu kolekcjach na świecie.
Twórczość Hasiora nawiązuje do nowoczesnych prądów artystycznych (surrealizmu, rzeźby abstrakcyjnej, nowego realizmu), ale także do tradycyjnego rzemiosła i twórczości o charakterze ludowym. W pracach swych Hasior wykorzystywał przedmioty gotowe - "zużyte rekwizyty codzienności", które kolekcjonował w swoim domu w Zakopanem.