Trwa ładowanie...
d3yqvmb
10-11-2007 19:55

Handlarze podróbek opanowali Watykan

Władze Rzymu i siły porządkowe są bezradne
wobec fali handlarzy podróbkami, którzy dosłownie opanowali
okolice Watykanu. Powrócili oni tam masowo po kilku policyjnych
akcjach latem tego roku, które - jak się okazało - tylko na krótko
oczyściły rejon Placu świętego Piotra z setek niejednokrotnie
agresywnie zachowujących się obnośnych sprzedawców nielegalnych
artykułów.

d3yqvmb
d3yqvmb

Watykańscy hierarchowie przyznają, że to, co się dzieje koło bazyliki, staje się coraz większym problemem, ale z drugiej strony są przeciwni radykalnym rozwiązaniom.

Podrobione zegarki znanych firm, okulary słoneczne, torebki, paski i inne akcesoria - wszystko to sprzedają handlarze z Trzeciego Świata, którzy opanowali całą prowadzącą do Watykanu via della Conciliazione, schody kościoła Santa Maria del Carmelo in Transpontina oraz okolice Muzeów Watykańskich, blokując ruch i chodniki.

Turyści i pielgrzymi nie wiedzą, że zgodnie z wprowadzonymi w Wiecznym Mieście przepisami każdemu klientowi przyłapanemu podczas kupowania nielegalnych artykułów grozi grzywna w wysokości aż 3333 euro. Straż miejska wystawiła już wiele takich mandatów, ale i ten sposób walki z plagą handlu podróbkami nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

Obwieszeni torebkami handlarze uciekają tylko na chwilę na widok policjantów, karabinierów i funkcjonariuszy Gwardii Finansowej; chowają się w zaułkach uliczek i podziemiach pobliskiego parkingu. Włoska prasa od dawna alarmuje, że rejon Watykanu zamienił się w wielki targ.

d3yqvmb

Zaniepokojenie sytuacją wyrażają przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Archiprezbiter bazyliki świętego Piotra arcybiskup Angelo Comastri powiedział, że to, co widzi każdego dnia, nie jest tą formą obecności imigrantów w społeczeństwie, jaką krzewi Kościół.

To oczywiście jest problem - uważa cytowany przez Ansę przewodniczący Papieskiej Rady Kultury arcybiskup Gianfranco Ravasi. Ludzie ci opanowali teren, który ma uniwersalny i symboliczny wymiar, bliski miliardowi dwustu milionom chrześcijan z całego świata - podkreślił arcybiskup Ravasi. Wyraził przekonanie, że władze Rzymu powinny zająć się tą sprawą. Zdaniem watykańskiego "ministra kultury" należy zachować "godność Placu świętego Piotra". (js)

Sylwia Wysocka

d3yqvmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yqvmb
Więcej tematów