Hałas zwiększa ryzyko ataków serca
Mieszkanie albo praca w głośnym
otoczeniu mogą zwiększać ryzyko doznania ataku serca - wynika z
badań opublikowanych w "European Heart Journal".
Naukowcy w Niemczech stwierdzili, że mieszkający w miastach ludzie w średnim wieku są o 46% bardziej narażeni na atak serca niż mieszkańcy spokojniejszych okolic.
Analogicznie, u mężczyzn, których praca przebiega w hałasie o dużym natężeniu, występuje o około jedną trzecią większe ryzyko wystąpienia ataku serca niż u ludzi pracujących w ciszy.
W grę może wchodzić stres związany ze stałą ekspozycją na hałas - uważają naukowcy, których badaniami kierował doktor Stefan Willich z medycznego centrum uniwersyteckiego w Berlinie.
Wcześniejsze badania sugerowały, że długotrwała ekspozycja na hałas uliczny lub panujący w głośnych halach produkcyjnych może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia krwi i ryzyka ataku serca. Organizm odbiera hałas jako sygnał ostrzegawczy, który zapoczątkowuje normalną reakcję stresową, polegającą na zmianach w wydzielaniu hormonów, podniesieniu ciśnienia krwi i zwiększeniu liczby skurczów serca.
Naukowcy przypuszczają, że praca w nadgodzinach i przebywanie w stałym hałasie uszkadzają system sercowonaczyniowy. W najnowszych badaniach uwzględniono zarówno rzeczywisty poziom hałasu w okolicy miejsca zamieszkania i pracy jak i jego subiektywne odczuwanie przez osoby badane.
Okazało się, że u kobiet, które mówiły, że "irytuje" je uliczny hałas wokół domu, występuje większe ryzyko ataku serca niż u tych, które nie odczuwały przykrości z tego powodu. Ale u mężczyzn nie zauważono, aby poziom subiektywnie irytującego hałasu miał wpływ na zwiększenie tego ryzyka.
W przypadku hałasu o rzeczywistym natężeniu, wzięto pod uwagę oficjalne pomiary hałasu dla Berlina. Obiektywny pomiar natężenia hałasu w miejscu pracy wykazywał korelację z ryzykiem ataku serca jedynie u mężczyzn.
Według zespołu Willicha, różnice te między kobietami a mężczyznami mogą odzwierciedlać fakt, że to raczej mężczyźni znajdują pracę w szczególnie głośnych warunkach, podczas gdy kobietom częściej zdarza się przebywanie w ciągu dnia w domu, gdzie może irytować je dobiegający z zewnątrz hałas.
Badaniem objęto 4115 mężczyzn i kobiet, głównie pięćdziesięcioparoletnich, którzy przeszli atak serca i leczenie w berlińskim szpitalu. Grupa kontrolna składała się z dorosłych w tym samym wieku, którzy nie przeszli ataku serca.
Nawet przy uwzględnieniu klasycznych czynników ryzyka w chorobach serca - palenia tytoniu, nadwagi i występowania chorób serca w rodzinie, u ludzi narażonych na hałas występuje większe ryzyko ataku serca - wynika z badań berlińskich naukowców.