Trwa ładowanie...
d1oz6c2
prezydent

Haiti: właściciel przedsiębiorstwa eksportującego banany zwycięzcą wyborów prezydenckich

• Zwycięzcą wyborów prezydenckich, które odbyły się w Haiti 20 listopada został właściciel przedsiębiorstwa eksportującego banany Jovenel Moise
• Uzyskał 55,67 proc. głosów w pierwszej turze głosowania
• Wybory miały się odbyć w październiku, ale zostały przesunięte z powodu ogromnych szkód wyrządzonych przez huragan Matthew
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Haiti: właściciel przedsiębiorstwa eksportującego banany zwycięzcą wyborów prezydenckich
(AFP, Fot: Hektor Retmal)
d1oz6c2

Haitańczycy mają nowego prezydenta. Zwycięzcą wyborów, które miały odbyć się w październiku, ale zostały przesunięte z powodu ogromnych szkód wyrządzonych przez huragan Matthew, został właściciel przedsiębiorstwa eksportującego banany Jovenel Moise. Uzyskał większość - 55,67 proc. głosów w pierwszej turze głosowania.

Wszystko rozstrzygnęło się w pierwszej turze

Jak czytamy w komentarzu agencji Reutera, oznacza to, że pogrążony w kryzysie gospodarczym i społecznym kraj nie będzie musiał dokonywać rozstrzygnięcia w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jeśli tylko wynik wyborów nie zostanie podważony przez rywali Moisego.

d1oz6c2

Poprzedni prezydent Michel Martelly zrezygnował ze stanowiska w lutym bieżącego roku, chociaż nie wybrano wtedy jego następcy. Tymczasowym prezydentem był Jocelerme Privert, któremu funkcję tę powierzył Senat.

Ponad tysiąc ofiar

W październiku Matthew zabił na Haiti około tysiąca osób. Skutki huraganu odczuły dwa miliony ludzi, a prawie półtora miliona spośród nich wymagało natychmiastowej pomocy. W ciągu tygodnia po przejściu żywiołu, wykryto ponad 800 przypadków cholery.

d1oz6c2

Podziel się opinią

Share
d1oz6c2
d1oz6c2
Więcej tematów