Gwiazdy wezmą udział w "Wielkim teście z historii"?
Kiedy polskie wojska stacjonowały na moskiewskim Kremlu, ile skrzydeł miał husarz i jak Krzyżacy wspominają bitwę pod Grunwaldem to niektóre z pytań, na jakie odpowiedzą uczestnicy "Wielkiego testu z historii", który wieczorem 21 lutego wyemituje TVP1.
Uczestnicy IV edycji telewizyjnej zabawy, poświęconej czterem bitwom: pod Grunwaldem, Kłuszynem, Warszawskiej i o Anglię odpowiedzą m.in. również na pytania co łączy słynnego agenta Jamesa Bonda i legendarny The Beatles z bitwą o Anglię oraz czy lotnik, który strącił King Konga ze szczytu nowojorskiego drapacza chmur strzelał również do bolszewików. Test poprowadzą Paulina Chylewska, Piotr Kraśko i Przemysław Babiarz.
"Wielki test z historii. Polskie zwycięstwa" będzie składał się z 24 pytań podzielonych na 4 serie. Każda dotyczyć będzie jednej z bitew. Do każdego pytania podane zostaną 4 warianty odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Autorami pytań są historycy specjalizujący się w tej tematyce.
W warszawskim studiu przy ul. Woronicza na pytania odpowiedzią znani sportowcy, dziennikarze, artyści i politycy m.in. Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, Wojciech Brzozowski, Szymon Kołecki, Artur Partyka, Grzegorz Miśtal, Elżbieta Jaworowicz, Włodzimierz Matuszak, Magdalena Zawadzka, Katarzyna Pakosińska, Krzysztof Skiba, Renata Dancewicz, Joanna Mucha, Elżbieta Jakubiak i Ryszard Kalisz.
Natomiast w Lublinie w Auli im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zbiorą się chętni do udziału w teście, którzy powalczą o 30 tys. zł nagrody. Rejestracja uczestników rozpocznie się od godz. 11. W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie posiadające ze sobą dokument tożsamości: dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Liczba miejsc jest ograniczona. O dopuszczeniu do konkursu decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły i regulamin testu na stronie www.wielkitestzhistorii.tvp.pl
Poprzednie testy poświęcone były odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biografii i pontyfikatowi Jana Pawła II oraz Polsce i Polakom w II wojnie światowej. Ich zwycięzcami zostali: maturzysta z Nowego Sącza Witold Więcek, elektronik z Gdańska Mariusz Solecki i maturzysta z Dębicy Kamil Bańkowski. Do tej pory o nagrodę walczyło ponad tysiąc osób. W poprzednich edycjach w zabawie udział wzięło ponad sto znanych osobistości życia publicznego.