PolskaGwałtownie wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu

Gwałtownie wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu

Tempo wzrostu poziomu Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej jest szybsze niż prognozowano. Z uwagi na wzrost zagrożenia, od poniedziałku przy budowie zapory, chroniącej wyrwę w wale w Świniarach, pracować będą już tylko wojskowe śmigłowce.

Gwałtownie wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu
Źródło zdjęć: © WP.PL

06.06.2010 | aktual.: 07.06.2010 09:32

Obraz
© IMiGW/pogodynka.pl (fot. WP)

Jak poinformował Jan Bromkau z wydziału zarządzania kryzysowego płockiego starostwa, w niedzielę wieczorem poziom Wisły w Wyszogrodzie wzrósł do 592 cm, czyli 42 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej do 525 cm, czyli 75 cm ponad stan alarmu. Wcześniej podawano, iż w niedzielę poziom rzeki w Wyszogrodzie może osiągnąć 580 cm, a w Kępie Polskiej 520 cm.

Według przewidywań, w rejonie Świniar, gdzie od piątku rano budowana jest zapora, chroniąca w wyrwę w wale przeciwpowodziowym przerwanym przez Wisłę pod koniec maja, ponowna fala wezbraniowa na rzece spodziewana jest najwcześniej w poniedziałek, a jej kulminacja we wtorek i środę. Wysokość fali może być porównywalna do tej z końca maja.

Do niedzieli przy wznoszeniu zapory, która ma ograniczyć napływ wody z Wisły na tereny zalewowe w chwili nadejścia fali wezbraniowej, pracowało ponad 200 strażaków, 200 żołnierzy, 4 wojskowe amfibie oraz 3 śmigłowce. Jak powiedziała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, od poniedziałku operacja będzie kontynuowana tylko przez śmigłowce, które dotychczas zrzuciły tam około 600 worków z gruzem, każdy o wadze 1,5 tony.

- Z uwagi na wzrastający poziom rzeki, dla bezpieczeństwa ludzi, zostaną oni wycofani z akcji - powiedziała Biały. Dodała, iż w miejscu wznoszonej zapory planuje się zrzucenie ze śmigłowców jeszcze około 300 worków z gruzem. Pracę będzie także kontynuowała pogłębiarka, która od soboty wydobywanym z dna rzeki piaskiem umacnia i stabilizuje zaporę.

Docelowo zapora, miała osiągnąć wysokość około 2 m i szerokość od 4 do 5 m, otaczając półkoliście wyrwę w wale w Świniarach, która ma ponad 100 m szerokości. Nie jest jednak pewne, czy tempo przyboru Wisły pozwoli zrealizować w całości założony wcześniej plan. Przeprowadzone analizy wskazują, że poziom fali wezbraniowej będzie na tyle wysoki, iż woda prawie na pewno przeleje się przez wznoszoną zaporę, zalewając ponownie tereny w gminach Słubice i Gąbin. Ocenia się, że zapora ograniczy ilość napływającej wody, a tym samym wielkość zalanego obszaru.

W związku z napływającą w dół Wisły falą wezbraniową w niedzielę przed południem ogłoszono ponowną ewakuację ludzi i zwierząt z kilku miejscowości w gminie Gąbin pod Płockiem: Troszyn Polski, Nowy Troszyn, Borki Dolne, a także Piaski, Nowe Wymyśle i Stara Korzeniówka. Ewakuacją objęto także część ulic Dobrzykowa - Nadwiślańska i Obrońców Dobrzykowa. O zagrożeniu zalaniem i konieczności powtórnej ewakuacji zostali poinformowani także mieszkańcy okolic Słubic, w tym także Świniar.

Przy przepompowni w Dobrzykowie, a także w miejscowościach Jordanów, Małe Góry i Potrzebna trwa ponowne umacniane wałów. Wzmocniony został monitoring wałów przeciwpowodziowych biegnących wzdłuż Wisły, a zwłaszcza od Kazunia w dół rzeki na obu jej brzegach, m.in. w okolicach Wyszogrodu, Kępy Polskiej i Płocka.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał w Świniarach, na terenie gmin Słubice i Gąbin woda zalała około 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości, zamieszkanych przez około 4 tys. osób. Ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców oraz ponad 2,3 tys. sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Utworzona przez rzekę wyrwa miała początkowo około 10 m długości, jednak silny nurt stale ją poszerzał, najpierw do około 50, a potem do około 100 metrów. Przez wyrwę woda przepływała początkowo w ilości 800 metrów sześciennych na sekundę, a następnie 880 metrów sześciennych na sekundę. Nurt napływającej wody był tak silny, że w prześwicie przerwanego wału wyżłobił dno na głębokość 8 do 11 m.

Aby ograniczyć napływ wody z Wisły, w wyrwę zrzucono wówczas ze śmigłowców wojskowych ponad 32 tony płyt betonowych oraz worków z gruzem i piaskiem. Potem wysadzono wał w Dobrzykowie, by przez powstałą w ten sposób wyrwę, którą hydrolodzy nazywają "ulgą", woda z zlewanych przez rzekę terenów powracała do koryta. Dzięki tym dwóm operacjom ograniczono obszar powodzi, ratując przed zalaniem inne miejscowości. Przybór wody na zalanym terenie najpierw zmniejszył się, potem się zatrzymał, by wreszcie woda zaczęła się powoli wycofywać.

W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice, Gąbin i Nowy Duninów, a także w samym Płocku, nadal obowiązuje alarm powodziowy, wprowadzony tam 21 maja.

Lubelszczyzna

Wisła w Annnopolu nie podnosi się od kilku godzin. Od 23-ciej poziom rzeki na wodowskazach wynosi 782 centymetry. Prawdopodobnie przyczyniło się do tego przerwanie wałów w Winiarach pod Sandomierzem i wału na rzece Opatówce w świętokrzyskiem, kilkadziesiąt kilometrów przed Annopolem. Jednak Wisła w tym miejscu nadal przekracza stan alarmowy o 282 centymetry.

W ciągu ostatnich 4 godzin stan rzeki podniósł się natomiast w Puławach o 9 centymetrów i przekracza alarmowy poziom o 158 kresek. W Dęblinie poziom Wisły wzrósł w tym samym czasie o 8 centymetrów, przekraczając stan alarmowy już o 106 centymetrów.

Nie podnoszą się wody w Bugu. Rzeka w Dorohusku i Strzyżowie na Lubelszczyźnie od kilkunastu godzin płynie na tym samym poziomie, o ponad pół metra przekraczając wskazania alarmowe.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)