Gwałtowne burze nad Polską. RCB: pożary, odcięte dostawy prądu i powalone drzewa
Odcięte dostawy prądu, powalone drzewa, pożary wywołane piorunami - tak wygląda miniona noc w statystykach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Na szczęście obyło się jednak bez poważnych zdarzeń, a niedogodności są na bieżąco usuwane.
10.08.2013 | aktual.: 10.08.2013 09:58
Zobacz również: Gradobicie na Podhalu - zobacz zdjęcia
Dyżurny Centrum powiedział IAR, że głównym problemem są przerwy w dostawach prądu. W Mazowieckiem nie ma go 35 tysięcy odbiorców. W Łódzkiem było 16 tysięcy awarii, ale większość usunięto i elektryczności nie ma 1600 odbiorców. Prądu nie ma też około 3100 gospodarstw w Podlaskiem.
Inne niedogodności, jak powalone drzewa, czy niewielkie podtopienia garaży były na bieżąco usuwane
GOPR apeluje o ostrożność w górach
W Beskidzie Sądeckim i Niskim mogą pojawić się burze. Będzie również porywisty wiatr. - Zejdźmy wtedy ze szczytu - zaleca Grzegorz Sus, ratownik krynickiej grupy GOPR. - Szukamy schronienia w dolinach lub w lesie. Unikajmy drzew wolno stojących i masztów bo mogą ściągać pioruny - zaznacza.
Burza może gwałtownie pogorszyć sytuację na szlaku. Pamiętajmy o wysokich butach i ubraniu przeciwdeszczowym. Wszystkie szlaki w Beskidach są dostępne.
Prognoza na weekend
Polska jest w zasięgu zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, na zachodzie kraju rozbudowuje się klin wyżowy. Z zachodu napływa chłodniejsza polarno-morska masa powietrza, tylko na wschodzie początkowo zalegać będzie gorąca masa zwrotnikowa.
W sobotę będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady deszczu, a w południowo-wschodniej części również burze, miejscami z gradem. W burzach może spaść do 30 mm deszczu. Lokalne burze mogą wystąpić również w pozostałej części kraju. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze wyniesie od 18 do 23 st C, na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu od 25 do 29 st C, a na Roztoczu od 30 do 32 st C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 80 km/h
W nocy na północnym zachodzie oraz na wschodzie Polski wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie możliwe burze z opadami do 30 mm deszczu. Burze możliwe są również na wybrzeżu. Na pozostałym obszarze kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. W kotlinach sudeckich miejscami mgła ograniczające widzialność od 300 m do 500 m. Temperatura minimalna wyniesie od 11 do 15 st C, na Zamojszczyźnie 16 st C, a w kotlinach górskich około 9 st C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W strefie burz porywy wiatru do 70 km/h.
W centralnej Polsce wystąpi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu, możliwe burze. Przewidywana suma opadów w burzach do 20 mm. Możliwy grad. Temperatura maksymalna wyniesie 21 st C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Początkowo możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 12 st C. Wiatr słaby, północno-zachodni. W niedzielę w stolicy zachmurzenie umiarkowane. Możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.
W niedzielę będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy Polski okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu lub burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 st C na wybrzeżu do 25 st C na południu kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków zachodnich. W strefie burz porywy wiatru do 60 km/h.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">