Trwa ładowanie...
pałac sobańskich
16-01-2017 11:14

Guzów: pałac Sobańskich i cała miejscowość stały się zabytkami

Guzów koło Żyrardowa z unikalnym zespołem parkowo-pałacowym Sobańskich została wpisana do rejestru zabytków jako zachowany układ architektoniczny. Zabiegi o uznanie miejscowości za zabytek starano się od 10 lat.

Share
Guzów: pałac Sobańskich i cała miejscowość stały się zabytkamiŹródło: PAP, fot: Marcin Kaliński
d3mq15g

Miejscowość posiada układ ruralistyczny. Znajduje się w niej zespół dawnych budynków dworskich z domami zarządców pałacu i fabryki, czworakami, szkołą, kaplicą, kordegardą pałacową, dworskimi budynkami gospodarczymi i zachowanym w całości układem dróg. Konserwator zabytków uznał, że nawet nowe budynki, które pojawiły się w powojennych latach, nie burzą charakteru dworskiego miejscowości.

Objęcie miejscowości nadzorem konserwatorskim ochroni historyczne budynki przed rozbiórkami. Historyczny układ miejscowości od teraz jest chroniony przed przypadkową zabudową. O wpisanie Guzów do rejestru zabytków starała się rodzina Sobańskich, którzy odzyskali utracony po wojnie neorenesansowy pałac.

Miejscowość powstała w XVI wieku. Obecny układ związany jest z rozbudowanym w II połowie XIX wieku pałacem oraz działalnością rodziny Łubieńskich i Sobańskich.

d3mq15g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mq15g
d3mq15g
Więcej tematów