PolskaGuzów: pałac Sobańskich i cała miejscowość stały się zabytkami

Guzów: pałac Sobańskich i cała miejscowość stały się zabytkami

Guzów koło Żyrardowa z unikalnym zespołem parkowo-pałacowym Sobańskich została wpisana do rejestru zabytków jako zachowany układ architektoniczny. Zabiegi o uznanie miejscowości za zabytek starano się od 10 lat.

Guzów: pałac Sobańskich i cała miejscowość stały się zabytkami
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Kaliński

16.01.2017 | aktual.: 16.01.2017 11:36

Miejscowość posiada układ ruralistyczny. Znajduje się w niej zespół dawnych budynków dworskich z domami zarządców pałacu i fabryki, czworakami, szkołą, kaplicą, kordegardą pałacową, dworskimi budynkami gospodarczymi i zachowanym w całości układem dróg. Konserwator zabytków uznał, że nawet nowe budynki, które pojawiły się w powojennych latach, nie burzą charakteru dworskiego miejscowości.

Objęcie miejscowości nadzorem konserwatorskim ochroni historyczne budynki przed rozbiórkami. Historyczny układ miejscowości od teraz jest chroniony przed przypadkową zabudową. O wpisanie Guzów do rejestru zabytków starała się rodzina Sobańskich, którzy odzyskali utracony po wojnie neorenesansowy pałac.

Miejscowość powstała w XVI wieku. Obecny układ związany jest z rozbudowanym w II połowie XIX wieku pałacem oraz działalnością rodziny Łubieńskich i Sobańskich.

Komentarze (1)