ŚwiatGusinski wygrał sprawę przeciw Rosji

Gusinski wygrał sprawę przeciw Rosji

Były rosyjski magnat medialny Władimir
Gusinski, przebywający na emigracji, wygrał w Strasburgu sprawę
przeciw Rosji. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł,
że Gusinski w 2000 r. był bezprawnie przetrzymywany w areszcie.

Sędziowie uznali, że naruszono Europejską Konwencję Praw Człowieka. Zadośćuczynieniem dla Gusinskiego ma być orzeczenie, że złamano jego prawa. Trybunał przyznał mu jednak 88 tys. euro rekompensaty za poniesione koszta sądowe. Przeciw decyzji zaprotestowała Moskwa. Jej przedstawiciel przy trybunale w Strasburgu Paweł Łaptiew zapowiedział apelację.

Afera prywatyzacyjna

Gusinski, wówczas właściciel grupy medialnej Media-Most i telewizji NTV, został zatrzymany 13 czerwca 2000 r. i oskarżony o udział w aferze związanej z prywatyzacją w 1997 r. firmy "Russkoje Wideo". Wypuszczony został 16 czerwca pod warunkiem, że nie opuści kraju.

Trybunał zgodził się w swym orzeczeniu z argumentacją, że Gusinski - jako nagrodzony orderem "Przyjaźni Narodów" - powinien był skorzystać z amnestii ogłoszonej w maju 2000 r. i zachować immunitet.

Sędziowie skrytykowali przede wszystkim to, że aresztowanie oligarchy i śledztwo przeciw niemu miało na celu m.in. uzyskanie jego podpisu pod sprzedażą Media-Mostu państwowemu koncernowi Gazprom. Uznali, że aresztowanie Gusinskiego było podyktowane nie tylko chęcią postawienia go przed obliczem sprawiedliwości, lecz "także powodami nie związanymi z tym celem".

Wycofane zarzuty

Ostatecznie wszystkie zarzuty przeciwko Gusinskiemu zostały wycofane 27 lipca 2000 r., gdy podpisał umowę o sprzedaży swego holdingu medialnego. "Materia praw publicznych, tak jak ścigania karnego i aresztu tymczasowego, nie może być wykorzystywana w strategii handlowej" - ocenił Europejski Trybunał Praw Człowieka. Przypomniał też, że rosyjskie prawo tylko w wyjątkowych okolicznościach zezwala na aresztowanie przed postawieniem zarzutów, jak to było w wypadku Gusinskiego.

Ponieważ rosyjski rząd nie przedstawił żadnego dowodu, że w tym wypadku zaistniały takie okoliczności, trybunał uznał, że został naruszony artykuł 5. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do wolności i bezpieczeństwa). Gusinski, który ma też obywatelstwo izraelskie, mieszka obecnie za granicą i nie zamierza wracać do Rosji w obawie przed aresztowaniem.

Pod koniec 2000 r. przedstawiono mu nowe zarzuty. Początkowo oskarżano go defraudację dużych sum i rozesłano za nim listy gończe. Gdy sąd w Hiszpanii, gdzie aresztowano go dwukrotnie, odmówił ekstradycji potentata, oskarżono go dodatkowo o pranie brudnych pieniędzy, utrzymując w mocy międzynarodowy list gończy.

Aresztowany na lotnisku

21 sierpnia 2003 r. Gusinski został aresztowany na lotnisku w Atenach, dokąd przyleciał z Tel Awiwu na wakacje z rodziną. 14 października także Grecja odmówiła ekstradycji oligarchy.

Sam Gusinski wielokrotnie oświadczał, że wymierzone przeciwko niemu działania prokuratury miały na celu jedynie przejęcie przez państwo kontroli nad należącymi do niego mediami, które były bardzo krytyczne wobec prezydenta Putina.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)