"Guardian": Polska prześciga Wielką Brytanię
Polska prześciga Wielką Brytanię na drodze
do euro i Europy - pisze w czwartkowym wydaniu dziennika
"Guardian" znany brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash.
Ash ocenia, że wspomnienia Polaków o tym, iż przez lata byli odcięci od Zachodu, stali w kolejkach po wizy, będąc traktowani niczym obywatele drugiej kategorii, pomagają m.in. wytłumaczyć, dlaczego Polska w przeciwieństwie do W.Brytanii jest tak entuzjastycznie nastawiona do członkostwa w UE.
Publicysta przypomina, że 9 maja w Warszawie podczas parady z okazji Dnia Europy około 10 tysięcy ludzi śpiewało po polsku Odę do Radości. Dodaje ironicznie, że gdyby zapytać Brytyjczyków "balujących" w krakowskich barach, kim był Robert Schuman, najprawdopodobniej odpowiedzieliby, że pewnie gra dla Chelsea albo Manchesteru United.
Polecamy:
Zdaniem Asha polski euroentuzjazm można również tłumaczyć tym, że Polska w przeciwieństwie do W.Brytanii jest biorcą netto znaczących unijnych funduszy: około 10 miliardów euro rocznie przez okres siedmiu lat.
Brytyjczyk przypomina, że polscy rolnicy zmienili swój stosunek do Europy, kiedy z Unii zaczęły napływać pieniądze. "W sondażach ponad 80% ludzi akceptuje członkostwo Polski w UE, a ponad 40% twierdzi, że osobiście z tego skorzystało" - pisze Ash.
"Pod rządami strasznych braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich Europę utożsamiano z ateizmem, hedonizmem, aborcją, homoseksualizmem i utratą narodowej suwerenności. Jednak podczas gdy Lech Kaczyński pozostał prezydentem, liberalny rząd Donalda Tuska zawrócił na proeuropejski kurs" - komentuje.
"Chociaż Polska jest członkiem Unii od czterech lat, a W.Brytania od lat 35, to jest pod wieloma względami bardziej od niej zintegrowana" - ocenia Ash. Na dowód podaje przykład lądujących na lotnisku w Krakowie Francuzów i Niemców, mieszających się z powracającymi do kraju Polakami; przechodzą oni przez bramkę z napisem "Schengen", gdy Brytyjczycy muszą stać w kolejce do drzwi z napisem "Nie-Schengen".
Timothy Garton Ash konkluduje: "Chociaż przystąpienie W. Brytanii do strefy euro wydaje się obecnie prawie niemożliwe, transformacja Polski przez minione trzy dekady przypomina, iż czasami niemożliwe staje się możliwe. Czy Polska zatem pomoże W.Brytanii przyłączyć się do eurostrefy w 2018 roku?".