"Guardian": brakuje współczucia dla chorych na AIDS
O niewiedzy o chorobie oraz braku współczucia wśród Brytyjczyków dla ludzi zarażonych wirusem HIV i chorych na AIDS pisze z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS brytyjski dziennik "The Guardian", przedstawiając wyniki najnowszych badań opinii społecznej.
Jak pisze "Guardian", badania sugerują, że piętno, jakiego doświadczają osoby zarażone HIV i chore na AIDS jest w Wielkiej Brytanii tak samo poważne, jak w sercu epidemii tej choroby - w Afryce i Azji.
20% uczestników badań oceniło, że ludzie, którzy zarazili się HIV i zachorowali na AIDS są sami sobie winni. Prawie 25% uznało, że narkomani, którzy zarazili się wirusem poprzez wymienianie się strzykawkami nie powinni mieć prawa do leczenia w ramach Państwowej Służby Zdrowia (NHS).
26% respondentów uważa, że ludzie muszą mieć prawo wiedzieć, kto w ich społeczności jest zarażony HIV lub choruje na AIDS. 17% badanych stwierdziło, że zaniepokoiłoby ich to, gdyby ich lekarz leczył też osoby zarażone wirusem.
Natomiast 60% ankietowanych uznało, że mają więcej sympatii dla osób, które zaraziły się HIV poprzez transfuzję krwi, niż dla tych, które zaraziły się utrzymując stosunki seksualne z wieloma partnerami. 41% uczestników badania uznało, że osobom ubiegającym się o azyl, nie powinien być on przyznawany, jeśli są zarażone HIV lub chorują na AIDS.
"Guardian" ocenia, że wyniki badań pokazały także ignorancję Brytyjczyków w sprawach dotyczących HIV/AIDS. Tylko 64% badanych - pisze dziennik - wiedziało, że dziecko może zostać zarażone jeszcze w łonie matki, 73%, że można się zarazić przez transfuzje krwi, podczas gdy 11% sądziło, że można się zarazić poprzez pocałunek, a 5%, że poprzez jedzenie tymi samymi sztućcami co osoby chore lub nosiciele wirusa.
Badania zostały zamówione przez dwie organizacje - Marie Stopes International oraz Interact Worldwide i wzięło w nich udział 2 tys. dorosłych Brytyjczyków.
Publikacja rezultatów badań towarzyszy ukazaniu się albumu fotografa mody Mario Testino, zaangażowanego w brytyjską kampanię walki z AIDS, ze zdjęciami kobiet zarażonych HIV, a pochodzących z całego świata.
Monika Kielesińska