Trwa ładowanie...
18-10-2014 14:45

Grzegorz Schetyna: Ukraina siłą rzeczy będzie dominować w polityce wschodniej

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna ocenił, że polska polityka wschodnia musi być polityką europejską, ponieważ jest wtedy bardziej skuteczna i racjonalna. Podkreślił też, że problem Ukrainy będzie siłą rzeczy dominować w polityce wschodniej.

Grzegorz Schetyna: Ukraina siłą rzeczy będzie dominować w polityce wschodniejŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d1sfk2o

Szef MSZ był gościem dorocznej konferencji poświęconej polskiej polityce wschodniej zorganizowanej przez Kolegium Europy Wschodniej i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Schetyna podkreślił, że w ciągu roku na Ukrainie zdarzyło się tak wiele, iż "polityka wschodnia nie jest łatwa i nie znajduje takiego klasycznego klucza".

- Takiego klucza trzeba ciągle szukać, wiedząc, że nie mamy monopolu na wiedzę, mądrość, a nawet na intuicję - podkreślił minister.

d1sfk2o

Jego zdaniem, to właśnie rolą Polski będzie w najbliższej przyszłości szukanie i znalezienie tego klucza do polityki wschodniej.

- To nie jest tak, że ten klucz klucz po prostu jest i go tylko trzeba użyć. Najpierw trzeba go wymyślić, a potem polerować i cyzelować, by pasował do zamka u drzwi za naszą wschodnią granicą - powiedział szef dyplomacji.

Minister mówił, jak ważne było aktywne zaangażowanie naszej dyplomacji przez ostatni rok w sprawie Ukrainy. - Bez zaangażowania i inicjatywy ministra Radosława Sikorskiego nie byłoby w tej sprawie przełomu - dodał Schetyna.

Szef MSZ nawiązał do lutowej wizyty w Kijowie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego i ocenił, że jej "siła politycznego rażenia była wielka i pokazała jak w przyszłości prowadzić polską politykę wschodnią z użyciem sprawdzonych narzędzi, które są skuteczne".

d1sfk2o

- Ukraina na pewno będzie dominować w tych kwestiach. Bo to są ciągle sprawy i wschodniej Ukrainy i Krymu. Tego tak nie zostawimy. Ale przy tym musimy przygotować pozytywny pomysł na poziomie Trójkąta Weimarskiego i Brukseli - zaznaczył.

Jak dodał polska polityka wschodnia "musi znaczyć coś więcej, nie może być tylko nasza, wycinkowa, ale musi być polityką europejską, ponieważ jest wtedy bardziej skuteczna i racjonalna".

Szef MSZ przypomniał, że w 2015 r. w Rydze odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego, który - jego zdaniem - będzie zamknięciem pewnego etapu.

- Musimy jednak pamiętać, że to będzie dopiero za rok. A jak uczy historia ostatnich 12 miesięcy, naprawdę wszystko się może zdarzyć. Musimy przy tym być, musimy czuć się odpowiedzialni - powiedział Schetyna.

Schetyna zapowiedział też w ciągu kilkunastu dni przedstawi w sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej. Premier Ewa Kopacz mówiła w sobotę, że będzie to jeszcze w październiku.

d1sfk2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sfk2o
Więcej tematów