Trwa ładowanie...

Grzegorz Schetyna przedstawia nazwiska na listach PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Lider PO zaprezentował rekomendacje dla polityków partii na listy Koalicji Europejskiej. Jedynka na Pomorzu przypadła komisarzowi KE Januszowi Lewandowskiemu. Tuż za nim wystartuje wdowa po prezydencie Gdańsku Magdalena Adamowicz. Listy otworzą też m.in. były piłkarz Tomasz Frankowski czy założycielka PAH Janina Ochojska.

Grzegorz Schetyna przedstawia nazwiska na listach PO w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
doyieb9
doyieb9

Ostateczny kształt list nie jest jeszcze pewny. Według Grzegorza Schetyny sprawa powinna się wyjaśnić na początku kwietnia. Lider PO zdradził, że zgodnie z ustaleniami koalicjantów Platformie Obywatelskiej przypadnie siedem "jedynek". SLD i PSL otworzą po trzy listy.

W okręgu zachodniopomorskim i lubuskim drugie miejsce przypadło byłemu ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Tuż za nim wystartuje marszałek województwa lubuskiego od 2010 r. Elżbieta Polak. Z czwartej pozycji o miejsce do PE powalczy były wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.

Magdalena Adamowicz wchodzi do polityki

Na Pomorzu "jedynka" przypadła komisarzowi KE ds. budżetu i programowania finansowego Januszowi Lewandowskiemu. Drugie miejsce przypadło wdowie po zamordowanym prezydencie Gdańska - Magdalenie Adamowicz. Z piątej pozycji powalczy poseł PO Grzegorz Furgo. Listę zamknie obecny europarlamentarzysta Jarosław Wałęsa.

Kandydatami na Warmii, Mazurach i Podlasiu będą: były reprezentant Polski w piłce nożnej i zawodnik Jagiellonii Białystok Tomasz Frankowski, który wystartuje z pierwszego miejsca. Była kandydatka na prezydenta Ełku Anna Wojciechowska powalczy z trzeciego miejsca. Ostatnią pozycję zajmie były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Na Lubelszczyźnie druga pozycja zarezerwowana jest dla posłanki PO Joanny Muchy. Na listach z barw Platformy Obywatelskiej wystartują również dziennikarka Kornelia Wróblewska i europarlamentarzystka Elżbieta Łukacijewska.

doyieb9

Thun i Sonik ponownie powalczą o wejście do Parlamentu Europejskiego

W województwie małopolskim i świętokrzyskim "jedynką" będzie posłanka PE Róża Thun. Na listach znajdą się również snowboardzistka Jagna Marczułajtis i poseł Adam Cyrański. Z piątego miejsca powalczy inny eurodeputowany Bogusław Sonik.

W Łódzkim z trzeciej pozycji wystartuje europarlamentarzystka Joanna Skrzydlewska. Poza tym na listach PO znaleźli się też była wiceprezydent Skierniewic Dorota Rutkowska i były marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Jerzy Buzek otwiera listę na Śląsku

Na Śląsku "jedynką" będzie były premier i przewodniczący PE Jerzy Buzek. Trzecie miejsce zajmie posłanka Mirosława Nykiel. Czwarta pozycja przypadła eurodeputowanemu Janowi Olbrychtowi. Na listach znalazł się też inny członek europarlamentu Marek Plura.

W województwach dolnośląskim i opolskim listę otworzy działaczka humanitarna i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. Tuż za nią wystartuje były poseł i senator Jarosław Duda. Czwarta pozycja przypadła marszałkowi województwa opolskiego Andrzejowi Bule. O miejsce do PE z tego okręgu powalczy też polski tyczkarz i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Władysław Kozakiewicz.

doyieb9

Ewa Kopacz jednak z Poznania

W Wielkopolsce "jedynką" będzie była premier Ewa Kopacz. Z piątej pozycji wystartuje eurodeputowany Adam Szejnfeld. Pod uwagę brany jest też Michał Wawrynkiewicz.

W województwie kujawsko-pomorskim na pierwszym miejscu na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego znalazł się były minister spraw zagranicznych i obrony narodowej Radosław Sikorski. O mandat do PE z ostatniej pozycji powalczy też poseł Krzysztof Brejza.

W Warszawie na drugiej pozycji znalazł się były minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Kolejne miejsce przypadło związanej do niedawna z Nowoczesną Kamili Gasiuk-Pihowicz. Tuż za nią o mandat do PE powalczy eurodeputowany Paweł Zalewski. Piąta pozycja przypadła innemu europolitykowi Michałowi Boniemu.

doyieb9

Jak mówił Grzegorz Schetyna miejsce numer dwa w Warszawie może zająć również inny europoseł Dariusz Rosati. O miejsce w PE powalczy także Jolanta Hubner, również deputowana Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także: Złe wieści dla PiS. Koalicja Europejska liderem sondażu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

doyieb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doyieb9
Więcej tematów