ŚwiatGrupa Wyszehradzka: nie uznamy wyborów w Donbasie

Grupa Wyszehradzka: nie uznamy wyborów w Donbasie

Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej zapowiedzieli we wspólnym oświadczeniu, że nie uznają wyników zaplanowanych na 2 listopada wyborów w Donbasie - wynika z komunikatu resortu spraw zagranicznych.

31.10.2014 | aktual.: 31.10.2014 19:01

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Węgier, Czech i Słowacji uczestniczyli w Bratysławie w dorocznym spotkaniu szefów dyplomacji krajów V4 i Bałkanów Zachodnich.

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli oświadczenie, w którym zapowiedzieli, że nie uznają wyników wyborów w Donbasie. "Jedyne wybory, mające legitymację na Ukrainie, to te, które odbywają się zgodnie z prawem ukraińskim" - stwierdzili szefowie dyplomacji w oświadczeniu, cytowanym w komunikacie rzecznika MSZ.

W czwartek, pierwszego dnia obrad, szefowie dyplomacji wydali wspólne oświadczenie nt. wyborów na Ukrainie, w którym zadeklarowali dalsze wsparcie dla reform w tym kraju.

Jak informuje MSZ, w spotkaniu, zorganizowanym przez słowackie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, uczestniczyli oprócz ministrów SZ Polski, Czech, Słowacji i Węgier również ministrowie spraw zagranicznych Austrii Sebastian Kurz oraz Włoch Federica Mogherini, desygnowana na nową wysoką przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Głównym tematem rozmów były propozycje wsparcia państw kandydujących do Unii przez kraje V4. Ministrowie - jak czytamy w komunikacie - dyskutowali również o tym, jak powinna wyglądać współpraca z wysoką przedstawiciel UE i komisarzem odpowiedzialnym za rozszerzenie.

Po piątkowych obradach ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej podkreślili, że "UE i NATO powinny odpowiednio reagować na postępy krajów aspirujących. Państwa V4 są gotowe nadal dzielić się z nimi swoimi doświadczeniami z czasów transformacji i integracji z Unią i NATO" - dodali.

- Wiarygodność Unii Europejskiej wymaga, aby proces rozszerzenia posuwał się do przodu zgodnie z przyjętymi zasadami i postępami państw kandydujących - podkreślił w czasie rozmów minister Grzegorz Schetyna, cytowany przez służby prasowe MSZ.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)