Grupa Wyszehradzka może stanowić liczącą się siłę w UE
Prezydenci Polski - Lech Kaczyński, Słowacji -
Ivan Gaszparovicz, Węgier - Laszlo Solyom oraz Czech - Vaclav
Klaus zgodzili się, że warto ściślej współpracować w ramach Grupy
Wyszehradzkiej. Jak podkreślili na konferencji prasowej,
kończącej dwudniowy szczyt Grupy, nasze kraje łączą wspólne
interesy, a przemawiając razem cztery państwa mogą stanowić
liczącą się siłę w Unii Europejskiej.
Prezydenci powiedzieli, że podczas szczytu rozmawiano o współpracy regionalnej oraz o bieżących sprawach Unii Europejskiej. Podkreślili też potrzebę kontynuowania współpracy w ramach Grupy oraz jej zacieśnienia - także na poziomie ministerialnym.
Prezydent Kaczyński zaznaczył, że wszyscy prezydenci wyrażają sprzeciw wobec ewentualnych opóźnień rozszerzenia strefy Schengen.
W piątek Jonathan Faull, wysoki urzędnik Komisji Europejskiej odpowiadający za przygotowania do pełnego wejścia nowych krajów członkowskich do strefy Schengen powiedział, że nikt nie wie, kiedy uda się znieść kontrole na wewnętrznych granicach UE. Zastrzegł, że opóźnienia mają charakter "w 100% techniczny". Dodał, że o rozszerzeniu strefy zadecydują przywódcy krajów członkowskich po tym, jak zakończy się techniczny etap projektu: rozbudowa bazy danych systemu Schengen i ruszy dokładnie przetestowany tzw. system informacyjny SIS II.
Lech Kaczyński zaznaczył, że państwa Grupy zgadzają się też w kwestii równego traktowania wszystkich państw Unii. Jak mówił, jeśli jakieś wymogi zostały nałożone na wszystkie kraje Unii, to wszyscy powinni ich przestrzegać, niezależnie od wielkości i zamożności państwa. Jak wiemy, pod tym względem sytuacja w UE nie jest najlepsza - dodał.
Dodał też, że w Grupie panuje zgoda w kwestii równego dostępu do rynków europejskich, przede wszystkim rynku pracy. Zastrzegł, że Polska nie narzeka obecnie na możliwości pracy za granicą, jednak ważna jest sama zasada otworzenia rynków pracy.
Prezydenci poinformowali, że tematem rozmów była również konstytucja unijna. Mówiono także o zacieśnianiu współpracy Grupy z regionem państw bałtyckich oraz innymi krajami europejskimi - w ramach Grupy Wyszehradzkiej Plus.
Wszyscy prezydenci podkreślali przyjacielską atmosferę spotkania.
Oprócz udziału w sesjach ogólnych, Lech Kaczyński rozmawiał też bezpośrednio z każdym z prezydentów. Cała czwórka spotka się ponownie w październiku podczas obchodów 50. rocznicy powstania węgierskiego w Budapeszcie.
Szczyt prezydentów w Lanach pod czeską Pragą trwał dwa dni. Po zakończeniu obrad prezydenci odsłonili na dziedzińcu lańskiego zamku Ławkę Prezydentów upamiętniającą ich spotkanie.
Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członków UE i NATO.
Anna Staszkiewicz