Trwa ładowanie...
ds9k6nu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Grupa kontaktowa w Mińsku: na Wielkanoc pełne zawieszenie broni w Donbasie

• Zgodę wyrazili przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE i separatyści
• Rozejm zacznie obowiązywać od soboty, 30 kwietnia
• Informację przekazał Martin Sajdik, reprezentujący OBWE
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grupa kontaktowa w Mińsku: na Wielkanoc pełne zawieszenie broni w Donbasie
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
ds9k6nu

"Trójstronna grupa kontaktowa i przedstawiciele poszczególnych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy z zadowoleniem witają wolę wszystkich uczestników procesu mińskiego, by respektować zasady rozejmu z nastaniem Wielkanocy i Święta Majowego; rozejm zacznie obowiązywać od soboty, 30 kwietnia 2016 roku" - głosi oświadczenie przyjęte w Mińsku.

Ustalono, że stosowne rozporządzenia dotyczące pełnego zawieszenia broni zostaną przekazane wszystkim lokalnym decydentom. Potwierdzono, że będą podjęte niezbędne kroki w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obserwatorom z OBWE.

Uczestnicy trójstronnej grupy kontaktowej zwrócili się do specjalnej misji monitoringowej OBWE, by w swych raportach wskazywała odpowiedzialnych za przypadki łamania zwieszenia broni, jeśli do nich dojdzie.

ds9k6nu

Komentując oświadczenie trójstronnej grupy kontaktowej, Martin Sajdik wyraził nadzieję, że "uzgodnione zasady przybiorą trwały charakter".

Sajdik przyznał, że uczestnikom działającej w ramach grupy kontaktowej podgrupy ds. humanitarnych nie udało się w piątek uzgodnić uwolnienia osób przetrzymywanych w Donbasie, co, jak powiedział, miałoby szczególną wagę przed Wielkanocą. - Sprawa ta ma być rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu - dodał Sajdik.

Wielkanoc u prawosławnych przypada w tym roku 1 maja. 1 Maja to też Święto Pracy.

W przededniu świąt wielkanocnych, apel o przerwanie ognia do Rosji i - jak się wyraził - jej "marionetek" w Donbasie skierował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

"Tegoroczna Wielkanoc będzie testem na przynależność Rosji do cywilizacji chrześcijańskiej. By zdać ten test, Rosja i jej marionetki mają bezwarunkowo wstrzymać ogień chociażby na święta" - napisał Poroszenko na Facebooku.

ds9k6nu

Podziel się opinią

Share

ds9k6nu

ds9k6nu
Więcej tematów