Grupa dziennikarzy: ustawa lustracyjna stwarza upokarzającą sytuację
Grupa dziennikarzy, w specjalnym oświadczeniu nazwała "upokarzającą" sytuację, w której stawia ich nowa ustawa lustracyjna. Wprowadza ona m.in. obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych przez dziennikarzy. Według sygnatariuszy oświadczenia, wiele wskazuje także na to, że ustawa narusza konstytucję i międzynarodowe zobowiązania Polski, dotyczące wolności słowa i mediów.
08.03.2007 20:25
Dziennikarze zaapelowali też do pracodawców "postawionych przez państwo w trudnej sytuacji, o niewywieranie na dziennikarzy naruszającej ich sumienie presji". "Zwracamy się do ustawodawcy o zmianę tego złego prawa. Prosimy także Trybunał Konstytucyjny o możliwie szybkie uwolnienie nas od ciężaru ustawy, którą uważamy za niezgodną z konstytucją i standardami demokratycznymi" - czytamy w oświadczeniu.
Dziennikarze stwierdzają w nim ponadto, że "po raz pierwszy po 1989 roku państwo podejmuje próbę koncesjonowania zawodu dziennikarskiego". "W chwili, gdy otwiera się archiwa IPN, podpisywanie oświadczeń lustracyjnych nie ma nic wspólnego z dochodzeniem do prawdy. Akta SB i tak będą publicznie dostępne" - napisano w oświadczeniu.
"W takiej sytuacji każdy ma moralne prawo kierować się sumieniem i - jeśli uzna to za stosowne - może skorzystać z prawa do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nie będzie to stawianie się ponad prawem, lecz walka ze złym prawem, z całą świadomością poniesienia konsekwencji: utraty pracy, zakazu pisania" - napisali dziennikarze.
"Szanujemy wybór tych, którzy odmawiają podpisania oświadczenia lustracyjnego. Rozumiemy też decyzje tych kolegów, którzy z przekonania lub pod przymusem złożą takie oświadczenia" - podkreślili.
Pod oświadczeniem podpisali się dotąd: Piotr Najsztub, Wojciech Mazowiecki, Helena Łuczywo, Jacek Żakowski, Monika Olejnik, Ewa Milewicz, Edward Krzemień, Katarzyna Kolenda-Zeleska, Rafał Zakrzewski, Piotr Stasiński, Marek Beylin, Wojciech Czuchnowski, Piotr Pacewicz, Jan Turnau, Paweł Wroński, Paweł Ławiński, Jarosław Kurski, Agnieszka Kublik, Jan Cywiński, Seweryn Blumsztajn, Justyna Pochanke, Kamil Durczok, Roman Kurkiewicz, Teresa Torańska, Grzegorz Miecugow, Tomasz Lis.
Przeciwko ustawie lustracyjnej zaprotestował też honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski.
Nowelizacja ustawy lustracyjnej wchodzi w życie w połowie marca. Zgodnie z nią oświadczenia o tym, czy współpracowały z tajnymi służbami PRL, mają złożyć osoby urodzone przed 1972 r., które pełnią funkcje publiczne w rozumieniu ustawy, w tym również dziennikarze.