Grunty z VAT-em
Wprowadzenie nowej ustawy o VAT może uszczuplić dochody gmin. Do ich budżetów może przestać napływać część kwot, które obecnie otrzymują z 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych związanych ze sprzedażą
gruntów budowlanych - wynika z informacji "Gazety Prawnej".
30.04.2003 | aktual.: 30.04.2003 06:13
Obecnie VAT podlega jedynie sprzedaż budynków, budowli i lokali stanowiących odrębną własność. Grunt, na którym się znajdują, według obowiązujących przepisów nie jest towarem, co oznacza, że nie jest opodatkowany.
"W opracowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowej ustawy o VAT do towarów zaliczono tereny, które zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami szczególnymi przeznaczone są pod zabudowę" - powiedział gazecie prof. dr hab. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
To oznacza, że sprzedaż takiego terenu zostanie objęta podstawową stawką VAT. Rozwiązanie to pociągnie za sobą daleko idące konsekwencje.
"Jeżeli np. ktoś sprzeda teren rolny, to nie będzie musiał płacić VAT. Gdy jednak nabywca doprowadzi do odrolnienia gruntu i następnie sprzeda go jako teren budowlany, to już będzie musiał zapłacić 22-proc. podatek" - wyjaśnił prof. Modzelewski. (mk)
Więcej: Grunty z VAT-em