Powódź stulecia. Nadciąga fala na Danię, Niemcy i Szwecję
Groźba powodzi stulecia w Danii, Niemczech i południowej Szwecji. Powodem jest sztorm, który wypycha wodę na ląd. W Danii nakazano ewakuację z domów letniskowych przy linii brzegowej, a w Niemczech mieszkańcy budują zapory z worków z piaskiem. Ze Szwecji nie wypłynęły promy do Polski. Alerty wydał też polski IMGW.
Fala sztormowa jest spodziewana w nocy z piątku na sobotę. Niemieccy meteorolodzy ostrzegają, że poziom wody będzie o 2 metry wyższy niż normalnie. To poziom, który ostatni raz odnotowano 100 lat temu.
Media podają z kolei, że w Danii jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat". W tym kraju są podtopienia oraz zakłócenia w transporcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Darowana dekada". O wpływie funduszu spójności na polską gospodarkę
Duński instytut meteorologiczny DMI wydał czerwone, czyli najbardziej poważne ostrzeżenie dla południowych wybrzeży.
Eksperci wyjaśniają, że na wysoki stan Bałtyku wpłynął duży wlew z Morza Północnego, który następnie, na skutek silnego wschodniego wiatru, nagle cofnął się w kierunku wąskich duńskich cieśnin.
Dodatkowo w Danii w piątek wieczorem spodziewane są intensywne opady deszczu.
W porcie lotniczym Kastrup w Kopenhadze sztorm spowodował wstrzymanie odlotu lub przekierowanie na inne lotniska około 70 samolotów. Nie kursują promy, powodując odcięcie od świata mniejszych wysp. Wstrzymano również ruch części pociągów. Niewykluczone, że zostanie zamknięty most nad Sundem, łączący Kopenhagę ze szwedzkim Malmoe.
Z portów południowej Szwecji nie wypłynęły promy do Polski. Wcześniej sztorm, nazwany na Morzu Północnym Babet, wyrządził szkody w Szkocji, a także dotarł do południowych wybrzeży Norwegii
Ostrzeżenia dla Polski
Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało z kolei ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.
Powodem jest wysokie napełnienie Bałtyku wzdłuż Wybrzeża (547 cm - stan na czwartek) oraz prognozowana sytuacja meteorologiczna. Synoptycy wskazują, że na Wybrzeżu Wschodnim przewidywane są wahania poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydane dla tego regionu obowiązuje od czwartku od godz. 12 do soboty do godz. 12.
Alerty trzeciego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwiają prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czytaj też: