ŚwiatGrotołazi penetrują miasto Inków

Grotołazi penetrują miasto Inków

Hiszpańscy grotołazi penetrują "wewnętrzny świat" inkaskiego miasta-twierdzy Machu Picchu, aby lepiej poznać kosmologię Inków oraz ich sieć komunikacji.

Grotołazi penetrują miasto Inków
Źródło zdjęć: © AFP

13.07.2005 | aktual.: 13.07.2005 22:00

Hiszpański grotołaz Salvador Ghinot, kierujący ekspedycją badawczą, prowadzi projekt Ukhupacha od roku 2002. Ukhupacha oznacza "podziemny, dolny świat" w języku keczua. Inne światy to Kaipacha - świat rzeczywisty, świat "tutaj", i Hanaqpacha, czyli niebo.

W ramach projektu Hiszpanie zamierzają wyszkolić Peruwiańczyków - zwłaszcza tych, którzy już mają doświadczenie alpinistyczne - w odkrywaniu i badaniu jaskiń i dróg w pobliżu stanowisk archeologicznych w Andach.

W ostatnich trzech latach w Machu Picchu zbadano 16 jaskiń, nazywanych chinkanas. Znaleziono w nich różne rodzaje inkaskiej ceramiki. W chinkanas odkryto także rozmaite struktury architektoniczne, związane ze zwyczajami grzebalnymi i pochówkami, oraz ślady kultu bóstw i opiekuńczych duchów dolnego świata Ukhupacha. Znajdują się one w jaskiniach Rumiwasi i Q'aqyaqhawana.

Naukowcy odkryli także sieć mało jeszcze zbadanych dróg. Jedna z nich przechodzi przez twierdzę i prowadzi do tzw. inkaskiego mostu i drogi zaczynającej się na sąsiednim wzgórzu Huayna Picchu.

W Machu Picchu, położonym w prowincji Cuzco, Ikowie mieli trzy rodzaje dróg: kultowe, administracyjne i wojskowe. Jedyną możliwością odkrywania dziś tych szlaków jest zastosowanie lin i technik wykorzystywanych przez grotołazów.

Ghinot długo i wytrwale przekonywał peruwiańskie władze do udzielenia mu zgody na badania Machu Picchu. Szczęśliwie otrzymał poparcie z hiszpańskiego uniwersytetu Jaume I de Castellon i Hiszpańskiej Agencji ds. Współpracy Międzynarodowej (AECI).

Jak wyjaśnia hiszpański grotołaz, podczas budowy schodów i tuneli Inkowie natrafiali na poważne przeszkody geologiczne - bagna, rzeki, pionowe skalne ściany. Cywilizacja inkaska kwitła w górach; Ikowie byli prawdziwymi mistrzami techniki i musieli - jego zdaniem - umieć wspaniale posługiwać się linami.

Wśród różnych zadań, jakich podjęła się w Peru pierwsza ekipa zagranicznych grotołazów, było znalezienie ciała brazylijskiego turysty, który zmarł na atak serca na Huayna Picchu, na wysokości ok. 3500 m n.p.m.

Prowadzący projekt Ukhupacha podpisali niedawno z Peruwiańskim Instytutem Kultury porozumienie dotyczące wykorzystania technik stosowanych przez grotołazów. Mają nadzieję odnaleźć ukryty szlak - Inkaską Drogę Królewską, prowadzącą z Cuzco do Ekwadoru, Boliwii, Kolumbii, Chile i Argentyny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)