GROM zakończył misję iracką
Żołnierze GROM zakończyli wykonywanie zadań w ramach misji w Iraku - poinformował rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Zdzisław Gnatowski.
Ujawnił, że w czasie pobytu w Iraku żołnierze GROM przeprowadzili ponad 200 "akcji bezpośrednich", w których zatrzymali kilkuset podejrzanych o terroryzm, w tym kilka osób z tzw. talii kart - najbardziej poszukiwanych prominentów reżimu Saddama Husajna.
"Za wybitne osiągnięcia w służbie wojskowej żołnierzom tej jednostki będą wręczone wysokie odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody rzeczowe" - głosi komunikat płk. Gnatowskiego. Potwierdzili swój kunszt żołnierski, cnoty bojowe i profesjonalizm - oświadczył rzecznik. Podkreślił, że "jednostka GROM przedstawia sobą obecnie najbardziej znaczący w jej historii potencjał i najwyższe walory bojowe.
We wrześniu 2003 r. szef Sztabu Generalnego WP gen. Czesław Piątas ujawnił, że żołnierze GROM biorą udział w poszukiwaniach przywódców reżimu Husajna.
Gnatowski podał, że w operacjach w Afganistanie i Iraku wzięło od marca 2002 r. udział w sumie - w 11 rotacjach - ok. 80% żołnierzy GROM i ok. 60% oficerów. Wielu żołnierzy brało udział w misjach kilkakrotnie. Przypomniał, że w Iraku wykonywali oni bardzo trudne zadanie, "m.in. przejmowali platformy wiertnicze, kontrolowali statki na morzu, zdobyli tamę na rzece w Bagdadzie".
56 żołnierzy GROM wzięło w marcu 2003 r. udział w operacji "Iracka Wolność". Głośno było m.in. o operacji zdobycia przez GROM szybów naftowych, a w prasie ukazały się zdjęcia ówczesnego dowódcy jednostki płk. Romana Polki z żołnierzami amerykańskimi na tle flagi USA.
Latem dwaj byli żołnierze GROM zginęli w Bagdadzie jako pracownicy amerykańskiej firmy ochroniarskiej Blackwater USA.
GROM został utworzony w 1990 r. Większość informacji dotyczących tej jednostki do zadań specjalnych, m.in. jej liczebność, struktura, miejsce stacjonowania, jest objęta tajemnicą. Żołnierze GROM w 1992 r. konwojowali potrzebne do lustracji teczki UB i SB. W 1994 r. uczestniczyli w amerykańskiej misji na Haiti, a od grudnia 1996 r. do stycznia 1998 r. kilkudziesięciu komandosów GROM uczestniczyło w pokojowej misji ONZ, nadzorującej serbsko-chorwackie porozumienie pokojowe we Wschodniej Slawonii. Tam żołnierze GROM aresztowali poszukiwanego przez trybunał w Hadze serbskiego zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia.
W 1999 r. GROM przestał podlegać MSWiA i przeszedł do resortu obrony. Tłumaczono to wejściem w życie ustawy o działach administracji rządowej, zgodnie z którą jednostki wojskowe nie mogą być w MSWiA.