PolskaGrid - co mogą komputery?

Grid - co mogą komputery?

Polscy użytkownicy Internetu mogą włączyć się do światowych badań nad rakiem czy AIDS. Jest to możliwe dzięki programowi Grid opracowanemu przez IBM, który wykorzystuje moc obliczeniową milionów prywatnych komputerów, połączonych w specjalną sieć.

Komputery działające w technologii Grid zachowują się jak jeden wielki superkomputer, łączący moc wszytkich procesorów - wyjaśnił rzecznik prasowy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Andrzej Horodeński. Dodał, że do programu mogą przystąpić wolontariusze, którzy za darmo użyczą mocy obliczeniowej swoich komputerów oraz ściągną z Internetu i zainstalują specjalny program.

Oprogramowanie włącza się w momencie włączenia komputera, pobiera pliki i wykonuje potrzebne operacje i potem wymaga tylko ponownego połączenia się z Internetem w celu odesłania przetworzonych danych. W tym samym czasie można bez problemu korzystać z komputera.

Komputery mogą być pomocne przy obróbce danych statystycznych albo obliczeniach symulacyjnych. Dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych możliwe jest na przykład prowadzenie badań nad rakiem, AIDS czy Alzheimerem. Moc obliczeniowa komputerów może być wykorzystana do prognozowania kataklizmów oraz wspierania badań nad ochroną światowych zasobów wody czy pożywienia.

Wykorzystanie mocy komputerów osobistych nie jest nowym pomysłem. Dzięki specjalnym oprogramowaniom można uczestniczyć na przykład w projekcie SETI i przyłączyć się do poszukiwań w kosmosie inteligencji pozaziemskiej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)