Trwa ładowanie...
d112rok
IAR

Grekokatolicy z Ukrainy rozczarowani deklaracją papieża Franciszka i patriarchy Cyryla

• Arcybiskup Światosław: wierni czują się zdradzeni przez Watykan
• "Rosyjska cerkiew jest stroną konfliktu, wspiera agresywną politykę"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla.
Spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla. (PAP/EPA, Fot: Alejandro Ernesto/POOL)
d112rok

Głębokie rozczarowanie - tak wspólną deklarację papieża Franciszka i patriarchy Cyryla ocenia arcybiskup Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckatolickiego. Jak dodaje, uznający zwierzchność papieża ukraińscy grekokatolicy czują się zdradzeni przez Watykan.

Krytyczna opinia metropolity Światosława dotyczy tego punktu wspólnej deklaracji, w którym mowa jest o wojnie w Donbasie. Papież i rosyjski patriarcha nawołują w nim strony konfliktu do działań na rzecz pokoju. Tymczasem, jak podkreśla zwierzchnik ukraińskiego kościoła greckokatolickiego, rosyjska cerkiew jest de facto stroną konfliktu, bo aktywnie wspiera agresywną politykę Federacji Rosyjskiej.

Arcybiskup Światosław podkreśla, że samo słowo konflikt użyte w deklaracji jest niewłaściwe, bo na wschodzie Ukrainy mamy do czynienia z rosyjską agresją. Hierarcha dość sceptycznie odnosi się również do tych punktów hawańskiej deklaracji, gdzie mowa jest o samych grekokatolikach i konfesyjnej sytuacji na Ukrainie. - Napisano o nas bez konsultacji z nami - podsumowuje arcybiskup Światosław.

Jak zaznacza, wielu ukraińskich wiernych odbiera wspólną deklarację papieża Benedykta i patriarchy Cyryla, jako zdradę grekokatolików przez Watykan, oraz wyrażone przez stolicę apostolską poparcie dla rosyjskiej agresji.

d112rok

Podziel się opinią

Share

d112rok

d112rok
Więcej tematów