ŚwiatGrecja ratyfikowała Traktat Lizboński

Grecja ratyfikowała Traktat Lizboński

Parlament grecki, zgodnie z
przewidywaniami, ratyfikował Traktat Lizboński reformujący Unię
Europejską. Grecja jest osiemnastym krajem, który zaaprobował Traktat.

Grecja ratyfikowała Traktat Lizboński
Źródło zdjęć: © AFP

Ratyfikacja nastąpiła zdecydowaną większością głosów, choć ze sporym opóźnieniem, dopiero w nocy z środy na czwartek, przed północą czasu polskiego.

Spośród 292 obecnych na sali posłów greckich, za traktatem opowiedziało się 250, natomiast odprawy udzieliło mu 42 - ogłosił przewodniczący parlamentu Dimitris Sioufas.

Na większość głosującą za złożyli się posłowie rządzącej partii konserwatywnej Nowa Demokracja, a także głównej siły opozycyjnej - ruchu socjalistycznego PASOK. Przeciwko głosowali członkowie partii komunistycznej KKE, radykalna lewica z ugrupowania Syriza i skrajna prawica z ugrupowania LAOS.

Grecka decyzja zapadła w kulminacyjnym punkcie procesu ratyfikacyjnego - na kilka godzin po podobnych aktach parlamentów Finlandii i Estonii i zarazem na kilka godzin przed rozpoczęciem kluczowego dla losów traktatu referendum w Irlandii, która jako jedyny z 27 krajów Unii podejmuje decyzję o ratyfikacji w drodze powszechnego głosowania.

Parlamenty Finlandii i Estonii zatwierdziły Traktat Lizboński jeszcze bardziej przygniatającą większością. W Finlandii za ratyfikacją głosowało 151 deputowanych, a przeciw - 27. W tym kraju traktat wymaga jeszcze podpisu pani prezydent Tarji Halonen. W Estonii za Traktem opowiedziało się 91 deputowanych, a tylko 1 był przeciw. Tam też do ratyfikacji potrzebny jest podpis prezydenta Toomasa Hendrika Ilvesa.

Referendum ratyfikacyjne w Irlandii przykuwa uwagę całej Europy, ponieważ na kilka dni przed nim pojawiły się sondaże wskazujące na znaczny wzrost liczebności irlandzkich przeciwników Traktatu, którzy wg niektórych ankiet uzyskali przewagę nad zwolennikami.

Zwycięstwo przeciwników traktatu w irlandzkim referendum oznaczałoby powtórkę sytuacji sprzed ponad 3 lat, kiedy to przegrane referenda we Francji i Holandii zablokowały ratyfikację traktatu konstytucyjnego, poprzednika obecnego traktatu reformującego.

Podpisany 13 grudnia 2007 roku Traktat Lizboński ma wejść w życie - o ile zostanie ratyfikowany przez wszystkie 27 państw członkowskich - 1 stycznia 2009 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)