Trwa ładowanie...
d1mtlsd

Grecja: Papież przeprosił prawosławnych za grzechy katolików

Papież podczas spotkania z arcybiskupem Aten - Chrystodulosem(AFP)
Podczas piątkowego spotkania Jana Pawła II z prawosławnym arcybiskupem Aten Chrystodulosem, papież przeprosił za katolików, którzy zgrzeszyli przeciwko wyznawcom prawosławia w czasie tysiąca lat od czasu rozłamu w Kościele katolickim. Jednocześnie Ojciec Święty prosił Boga o przebaczenie dla nich.

d1mtlsd
d1mtlsd
Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami Kościoła prawosławnego (AFP)
Źródło: Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami Kościoła prawosławnego (AFP)

Boże, przebacz tym synom i córkom kościoła katolickiego, którzy w przeszłości i czasach współczesnych zgrzeszyli czynem i słowem przeciwko swoim ortodoksyjnym braciom i siostrom - powiedział Jan Paweł II.

Ojciec Święty przypomniał tragiczną historię Konstantynopola, który stał się bastionem chrześcijaństwa na Wschodzie wskutek wypraw krzyżowych. Papież wyraził żal, że w krucjatach tych brali udział chrześcijanie, w tym katolicy.

Papież podczas spotkania z prezydentem Kostasem Stefanopulosem (AFP)
Źródło: Papież podczas spotkania z prezydentem Kostasem Stefanopulosem (AFP)

Przeprosiny Watykanu były długo oczekiwane przez Kościół prawosławny, który oskarża rzymskokatolicki Kościół o przyczynienie się do upadku grekobizantyjskiego imperium w XV wieku.

Papież i arcybiskup Aten wymienili teksty wystąpień przed ponownym spotkaniem na Areopagu, podczas ceremonii poświęconej pamięci św. Pawła. (miz)

d1mtlsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mtlsd
Więcej tematów