PolskaGranice Getta Warszawskiego zostaną oznakowane

Granice Getta Warszawskiego zostaną oznakowane

15 kwietnia pojawią się w kilku punktach Warszawy pierwsze tablice przypominające przebieg granic Getta Warszawskiego. 19 kwietnia przypada 65. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

08.04.2008 | aktual.: 13.04.2008 21:56

Stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka przypomniała podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że biuro stołecznego konserwatora zabytków zleciło w 2007 roku wykonanie projektu upamiętnienia muru getta.

Projekt, którego autorami są architekci Eleonora Bergman i Tomasz Lec, zakłada oznakowanie przebiegu muru w wybranych 21 punktach w Warszawie - wyjaśniła Nekanda-Trepka.

Oznakowane miejsca - jak dodała - mają przypominać charakterystyczne miejsca przebiegu muru getta, np. jego punkty krańcowe czy wejścia na teren getta.

Pierwsze tablice pojawią się 15 kwietnia. Do 19 kwietnia mają być oznaczone cztery miejsca w Warszawie. Będą one umieszczone na murze cmentarza żydowskiego - od strony ul. Okopowej i od strony ul. Młynarskiej, na Pałacu Kultury i Nauki (przy wejściu do Teatru Studio) oraz na budynku urzędu dzielnicy Wola.

W miejscach przypominających przebieg granic getta pojawią się po dwie tablice. Pierwsza z nich (60 na 70 cm)- wykonana z brązu - będzie przedstawiać przedwojenną mapę Warszawy, na której umieszczony zostanie plan getta.

Druga tablica, wykonana z tworzywa sztucznego będzie informować w języku polskim i angielskim, o miejscu, które będzie upamiętniać (przykładowy napis na Pałacu Kultury i Nauki: "Tutaj był południowo-wschodni narożnik getta", a na ulicy Chłodnej (przy Wroniej): "Od 15 listopada 1940 do 18 listopada 1941 roku było tu wejście do getta").

Tablice będą zawieszone na elewacji budynków i murze cmentarza żydowskiego. Tam, gdzie nie da się ich zawiesić bezpośrednio na budynku, staną dwumetrowe wolno stojące betonowe postumenty. Postumentów będzie 14, siedem tablic zostanie usytuowanych na budynkach.

Obok wszystkich 21 miejsc, które będą upamiętniać przebieg granic getta - w chodniki wmontowane zostaną betonowe elementy, barwione na kolor cegły, o szerokości 25 cm i długości 1 m, z wytłoczonym napisem "Mur getta 1940-1943" (Ghetto Wall 1940-1943).

Wszystkie tablice zostaną umieszczone w Warszawie do końca września. Koszt całej inwestycji ma wynieść około 1 miliona zł.

Projekt jest realizowany przez biuro stołecznego konserwatora zabytków oraz przez zarząd mienia m.st. Warszawy.

Getto Warszawskie, jako zamknięty obszar, hitlerowcy utworzyli w 1940 r. Za jego murami znalazło się wówczas blisko 450 tys. Żydów. Brakowało opału, odzieży, leków, panował tam głód. Do września 1942 r. z getta deportowano do obozu zagłady w Treblince 310 tys. ludzi.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)