Grand Press 2017. Tytuł Dziennikarza Roku za materiał o sprawie Igora Stachowiaka
Tytuł Dziennikarza roku 2017 otrzymał Wojciech Bojanowski. Nagrodę przyznają redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Do nagrody nominowany był również dziennikarz WP Paweł Kapusta.
Dziennikarz TVN dotarł do nagrania z paralizatora, którym policjanci kilkakrotnie razili Igora Stachowiaka. Mężczyzna nie przeżył zatrzymania. Dolnośląski NSZZ Policjantów złożył doniesienie do prokuratury na Wojciecha Bojanowskiego. Dziennikarzowi roku 2017 groziło do dwóch lat więzienia, ale prokuratura wycofała się ze ścigania dziennikarza.
- Było wiele powodów, dla których wygrał. Pisaliście o nich w nominacjach: za niestrudzone podążanie za tropem i zachowanie standardów, także w obliczu nacisków ze strony organów ścigania; za bezkompromisowość w podejmowaniu tematów, które władze chcą ukryć; za przypomnienie, że dziennikarstwo to też ważna moc sprawcza; za stawanie w obronie tajemnicy dziennikarskiej - wymieniał podczas gali redaktor naczelny magazynu "Press” Andrzej Skworz.
Najlepszym dziennikarzem sportowym został Paweł Wilkowicz ze Sport.pl. Press.pl przypomina, że wyróżnienie od 2015 r. otrzymuje dziennikarz sportowy odznaczający się doskonałym warsztatem, elegancją w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturą zawodową i osobistą.
Najlepszym dziennikarzem ekonomicznym w 2017 r. został Tomasz Jóźwik z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz też: sprawa Igora Stachowiaka. Śmierć na komisariacie
Laureaci nagród Grand Press
Nagrody przyznano też za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. W kategorii News wyróżniono "Fakty" RMF FM za materiał o wypadku premier Beaty Szydło. RMF jako pierwsze o nim poinformowało.
Najlepszym materiałem śledczym 2017 r. jest "Śmierć w komisariacie" Wojciecha Bojanowskiego ("Superwizjer" TVN24) o sprawie śmierci Igora Stachowiaka. W kategorii Publicystyka nagroda trafiła do Andrzej Stankiewicz za tekst "W imię brata" w "Tygodniku Powszechnym". Katarzyna Włodkowska ("Duży Format – Gazeta Wyborcza") została nagrodzona za najlepszy reportaż prasowy "Dom zły" opisujący historię kobiety więzionej przez dwa lata w piwnicy.
W kategorii reportaż radiowy wygrał materiał "Kenia – wojna o trawę" Agaty Kasprolewicz (Program I Polskiego Radia) o walce w wyborach w Kenii i wykorzystywaniu nienawiści rasowej. Najlepszym reportażem telewizyjnym 2017 r. został materiał "Jak zamordowano Iwonę Cygan" Anny Barańskiej-Całek i Michała Fui ("Superwizjer” TVN 24), którzy dotarli do świadków i wcześniej niepublikowanych dokumentów.
Nagrodę za najlepszy wywiad otrzymała Magdalena Kicińska ("Wysokie Obcasy – Gazeta Wyborcza”) za rozmowę " Bił mnie tylko w nocy" z Karoliną Piasecką, której mąż, polityk znęcał się nad nią i terroryzował córki. Najlepszym w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne został cykl opisujący biznes apteczny "Bezprawie. Sieci apteczne od środka” Patryka Słowika i Jakuba Styczyńskiego („Dziennik Gazeta Prawna”).
Nominacja dla dziennikarza Wirtualnej Polski
Wśród nominowanych w kategorii "Reportaż prasowy" znalazł się dziennikarz WP SportoweFakty Paweł Kapusta za "Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze i kapie z 5. na 4. piętro", obrazujący nieludzki system pracy ratowników medycznych.
Jak podał portal press.pl, na tegoroczny konkurs wpłynęła rekordowa liczba 800 prac, a jury nominowało do finału 54 materiały.
Jury Grand Press odniosło się do decyzji KRRiT wzywając do poszanowania niezależności mediów i cofnięcie decyzji. Według jury jest to próba zastraszania nadawcy, którego przekaz nie podoba się rządzącym. "Nie wolno nam godzić się na tego typu działania, ponieważ podważają one istotę funkcjonowania mediów, jaką jest wolność słowa" – poinformowano.