Grająca i podświetlana fontanna nową atrakcją Krakowa
Grająca fontanna z iluminacją, która stanęła na placu Szczepańskim w Krakowie, to nowa atrakcja miasta. Mieszkańcy i turyści zobaczą niezwykłe widowisko w środę wieczorem podczas uroczystego otwarcia wyremontowanego placu.
02.06.2010 | aktual.: 02.06.2010 11:43
Strumienie wody będą podświetlane i wyrzucane z fontanny w rytm muzyki. Pokaz światła i dźwięku potrwa ok. 25 minut, a widzowie usłyszą utwory: Fryderyka Chopina, fragment "Walkirii" Ryszarda Wagnera , "Nad pięknym modrym Dunajem" Johanna Straussa oraz motywy z filmów "Piraci z Karaibów" i "Marzyciel". Przez najbliższe dwa tygodnie pokazy światła i dźwięku będą się odbywać codziennie o godz. 21. Później, święcąca i grająca fontanna będzie działała tylko w soboty i niedziele o godz. 12 i 21.15.
Fontannę - która jest dominującym elementem placu - zaprojektował prof. Stefan Dousa i architekci z Pracowni Konserwacji Zabytków "Arkona". Jej misa została wykonana z włoskiego złocistego granitu i wyłożona mozaiką. Secesyjne zdobienia fontanny nawiązują do dekoracji z elewacji Starego Teatru.
Poziom wody, która będzie płynąć z górnej do dolnej niecki fontanny przez trzy kaskady, jest sterowany i uzupełniany automatycznie. Podczas multimedialnych pokazów strumienie wyrzucane z 27 dysz będą iluminowane światłem o różnych barwach.
"Efekty wodne na pewno będą współgrały z formą fontanny, muzyką i światłem" - powiedział PAP Dousa. "Chciałbym, żeby był to plac szczęśliwy, na który się chce przychodzić" - dodał. Plac Szczepański do niedawna był największym parkingiem w pobliżu Rynku Głównego. Po rewitalizacji ma być reprezentacyjnym, secesyjnym "salonem" miejskim, miejscem spotkań i wydarzeń plenerowych.
Podczas remontu - który trwał od stycznia 2009 r. - stara kostka brukowa została zastąpiona kamieniem porfirowym w odcieniach czerwieni, szarości i żółci. Dominującym elementem placu jest multimedialna fontanna. Wokół placu stanęło kilkadziesiąt latarni w secesyjnym stylu oraz stylizowane kosze na śmieci, ławki i stojaki na rowery. Na klombach posadzono magnolie, rododendrony, róże i robinie.
Rewitalizacja placu Szczepańskiego kosztowała 15 mln zł i trwała kilka miesięcy dłużej niż planowano, z uwagi na odkrycia archeologiczne i konieczność zabezpieczenia znalezisk. Wykonawcą fontanny oraz remontu placu jest przedsiębiorstwo budowlano-remontowe "SKO-BUD". Planowane dwa tygodnie temu otwarcie placu pokrzyżowały ulewne deszcze, które na południu Polski spowodowały powódź.