PolskaGrafika z XVII wieku w przesyłce do USA

Grafika z XVII wieku w przesyłce do USA

Grafikę z XVII w. wykonaną na podstawie rysunków Eryka Jonsona Dahlbergha - oficera sztabu króla Szwecji Karola X, znaleźli celnicy w przesyłce nadanej na Śląsku, która trafiła do urzędu pocztowego na warszawskim Służewcu Przemysłowym - poinformował rzecznik warszawskiej Izby Celnej Witold Lisicki.

Grafika zapakowana była w papierową tubę; miała trafić do Stanów Zjednoczonych. Gdy celnicy sprawdzili zawartość tuby okazało się, że zawiera grafikę przedstawiającą bitwę pod Filipowem (na Suwalszczyźnie) rozegraną w czasie "potopu szwedzkiego" w październiku 1656 r. pomiędzy wojskami litewskimi i szwedzkimi. Po przegranej przez hetmana Wincentego Gosiewskiego bitwie Filipów został zniszczony i ograbiony przez Szwedów.

Grafika nie jest duża - jej wielkość zbliżona jest wymiarami do formatu A3 (29 na 42 cm). Powstała w 1695/96 roku. Na czarnym rynku mogłaby osiągnąć wartość ok. kilku tysięcy złotych.

Jak poinformował Lisicki, z tego typu przesyłką warszawscy celnicy zetknęli się po raz pierwszy. Za świadomy wywóz dzieł sztuki z Polski bez odpowiedniego zezwolenia grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

Zgodnie z prawem, nie wymagają uzyskania pozwolenia na wywóz za granicę na stałe zabytki nie wpisane do rejestru, mające nie więcej niż 55 lat; zabytki, będące obiektami techniki, nie wpisane do rejestru, mające nie więcej niż 25 lat. Zaświadczenie stwierdzające, że przedmioty te nie wymagają pozwolenia na wywóz za granicę, wydaje wnioskodawcy wojewódzki konserwator zabytków.

Przechwycone przez celników nielegalnie przesyłane lub wywożone zabytki trafiają najpierw do policji, a później konserwator zabytków decyduje, jakiemu muzeum zostaną przekazane.

Dahlbergh wykonał ok 100 rysunków przedstawiających miejsca zdobywane przez Szwedów (m.in. Ujazd). Jego rysunki i wykonane na ich podstawie grafiki mają dużą wartość historyczną - wiernie oddają wygląd budynków w tamtym okresie, dlatego wykorzystywane były m.in. do ich odbudowy lub rekonstrukcji. W swojej ojczyźnie Dahlbergh znany jest nie tylko jako wybitny grafik epoki baroku, lecz także zdolny dowódca wojskowy, znakomity inżynier, projektant i budowniczy wielu fortyfikacji.

Celnicy, sprawdzając przesyłki, często odnajdują różnego rodzaju zabytki, które świadomie lub nieświadomie Polacy próbują przesłać głównie do USA, ale też do krajów Europy Zachodniej. W ostatnich miesiącach odzyskano m.in. zabytkową okrągłą ikonę z XVIII wieku, różnego rodzaju figurki z brązu, militaria oraz znaczki z okresu II wojny światowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)