Grafika Picassa w Muzeum Narodowym
Akwaforta Pablo Picassa pt. "Malarz i kobieta" trafiła do zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego. Dzieło przekazano ostatniego dnia trwającej od 21 listopada ub.r. wystawy Picassa "Przemiany".
Jedną z największych prezentacji prac Picassa w Polsce przez 2 miesiące trwania ekspozycji odwiedziło ponad 110 tys. widzów. To czyni ją jedną z rekordowych, pod względem frekwencji wystaw w warszawskim Muzeum Narodowym w ostatnich latach.
Ostatniego dnia wystawy - w niedzielę - patron prasowy ekspozycji "Gazeta Wyborcza" przekazał do zbiorów Muzeum akwafortę Picassa pt. "Malarz i kobieta". Początkowo praca miała trafić do rąk jednego z czytelników "Gazety", ale nikt się nie zgłosił po nią. Akwaforta "Malarz i kobieta" powstawała przez wiele lat i łączy w sobie elementy stylu różnych epok twórczości Picassa.
W 1918 r. Picasso stworzył na miedzianej płycie prawą stronę dzieła. Nie wracał do niej aż do lat 60., kiedy po lewej stronie płyty pojawiła się postać siedzącego mężczyzny w wianku. Dopiero w latach 70., namówiony przez jedną z przyjaciółek Picasso ostatecznie kończył pracę i wykonał cztery pierwsze odbitki akwaforty.
Jedna z tych czterech pierwszych odbitek została w zeszłym roku zakupiona przez "Gazetę Wyborczą" w Domu Aukcyjnym w Bernie. Sprzedaną ją za 7 tysięcy euro, wiadomo jednak, że aukcyjna cena pracy jest dużo wyższa. (mag)