PolskaGrad: ludzie tak naprawdę nigdy nie płacili abonamentu

Grad: ludzie tak naprawdę nigdy nie płacili abonamentu

Abonament okazał się takim ułomnym sposobem finansowania mediów publicznych. To nie chodzi o to, że w tej chwili jest zapowiedziane jego zniesienie i ludzie nie płacą. Ludzie tak naprawdę nigdy nie płacili abonamentu. W związku z tym propozycja, aby powstał Fundusz Mediów Publicznych, który będzie miał stałe źródło zasilania, będzie bardzo dobra dla mediów i warto, żeby wspierały ten pomysł - powiedział w "Sygnałach Dnia" Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa.

Grad: ludzie tak naprawdę nigdy nie płacili abonamentu
Źródło zdjęć: © PAP

15.07.2008 | aktual.: 15.07.2008 10:44

Marek Mądrzejewski: Czy Platforma ma sprecyzowane stanowisko, jeśli chodzi o przyszłość mediów, ale w takich kategoriach, czy chce je wzmocnić, czy osłabić?

Aleksander Grad: Sprawę stawiam jednoznacznie – media publiczne należy w Polsce wzmocnić, trzeba przygotować ustawę i nad tym pracuje minister kultury, ustawę o mediach publicznych, która załatwi sprawę kompleksowo, która odpolityczni media i pokaże sposób finansowania mediów publicznych w taki sposób, który w sposób trwały będzie je finansował i pozwalał tym mediom się rozwijać. Tak, że wszystko, całe prace idą w tę stronę, aby media publiczne były wzmocnione, aby miały dobry, zdrowy system finansowania.

Platforma znana jest z tego, że w jej łonie panuje pluralizm poglądów. Rozumiem, że na przykład tak jak wyrażał Antoni Mężydło, aczkolwiek z neofitami to zawsze jest problem, kiedy kwestionował potrzebę istnienia mediów publicznych i mówił o tym, że na pewno istnieje potrzeba pełnienia misji, ale mogą to robić media prywatne, że to już jest nieaktualne.

- Pojawiają się w każdym ugrupowaniu wypowiedzi pojedynczych osób, które mają jakiś własny, indywidualny pogląd na daną sprawę. I tutaj tak to traktuję. Ważne jest to, jaka jest decyzja w tej sprawie merytoryczna, polityczna, nad czym pracuje i jakie główne założenia tych rozwiązań ma dzisiaj minister kultury i klub Platformy, PSL. Chodzi o to, żeby dzisiaj znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli – jak już powiedziałem na wstępie – swoimi rozwiązaniami dla mediów publicznych uczynić je silnymi, trwałym elementem rynku medialnego w Polsce.

No, to zależy od pieniędzy, a jeśli Platforma decyduje się na to, aby docelowo znieść abonament, w tej chwili jeden z tych etapów dotyczący emerytów trafił za sprawą prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego, więc i rozstrzygnięcie nie jest znane, ale docelowo rozumiem, że model zniesienia abonamentu to jest to, co przyświeca działaniom Platformy.

- Abonament okazał się takim ułomnym sposobem finansowania mediów publicznych. Przecież widzimy, jaka jest... od lat jaka jest ściągalność abonamentu. To nie chodzi o to, że w tej chwili to jest zapowiedziane jego zniesienie i ludzie nie płacą. Ludzie tak naprawdę nigdy nie płacili abonamentu i to z różnych powodów. W związku z tym propozycja, aby powstał Fundusz Mediów Publicznych, który będzie miał stałe źródło zasilania i nie będzie, tak jak abonament jest quasi–podatkiem, moim zdaniem to będzie bardzo dobre dla mediów i warto, żeby media chciały to publiczne też przeanalizować i wspierać ten pomysł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)