PolskaGra w szachy - terapią dla chorych dzieci

Gra w szachy - terapią dla chorych dzieci

Gra w szachy może być znakomitą terapią dla chorych: wymaga koncentracji i wytrwałości, pozwala zapomnieć o problemach ze zdrowiem. Polski Związek Szachowy uruchamia program "Rehabilitacja przez szachy". W Krakowie chce z niego skorzystać Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika.

Gra w szachy - terapią dla chorych dzieci
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Program polega na nauce gry w szachy pacjentów przebywających w szpitalach. Polski Związek Szachowy uruchomił specjalną stronę internetową, przeszkoli wolontariuszy pracujących z chorymi i niepełnosprawnymi, nauczycieli ze szkół przyszpitalnych i przekaże placówkom sprzęt szachowy.

- Szachy rozwijają myślenie analityczne, uczą podejmowania decyzji - każde posunięcie to decyzja, która natychmiast przynosi konsekwencje. W przypadku dzieci chorych ważne jest to, że na grze trzeba się skupić, wtedy przestaje się myśleć o problemach związanych ze zdrowiem i pobytem w szpitalu. Ci, którzy przegrają, uczą się przyjmować porażki, ci, którzy wygrają, mają satysfakcję i wyższą samoocenę - mówił prezes Małopolskiego Związku Szachowego Jan Kusina.

Jak zaznaczył nauka nie musi polegać tylko na grze w szachy, dzieci mogą rzeźbić albo malować figury szachowe.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie terapia przez szachy na początek będzie prowadzona na oddziale psychiatrii, choć nie wykluczone, że będzie też stosowana w rehabilitacji. - Wiemy, że ma ona ogromne znaczenie w leczeniu dzieci z ograniczeniami ruchowymi. Nie chodzi tylko o rozwój intelektualny i zajęcie czasu. Szachy umożliwiają w przyjemny dla dzieci sposób - przez grę - uzyskać poprawę czynności ruchowych, przy czym nie jest to przez dziecko odbierane jako czynność medyczna. To dla nich atrakcja - powiedziała pełnomocnik ds. organizacji lecznictwa zamkniętego w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika dr med. Katarzyna Przybyszewska.

W tej placówce stosowane są różne terapie niestandardowe: hortiterapia, dogoterapia i muzykoterapia. W szachy grają uczniowie szkoły przyszpitalnej, ale teraz program ma być rozbudowany.

Polski Związek Szachowy zachęca zainteresowanych do kontaktu i planuje szkolenia dla wolontariuszy. W praktyce program "Rehabilitacja przez szachy" powinien ruszyć od września. Zainteresowały się nim już szpitale w Warszawie, Krakowie i Kielcach. Uruchomienie programu było możliwe dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy. Informacje są dostępne na stronie www.rehabilitacjaprzezszachy.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)